Desetljeće duga parnica poduzetnika iz neretvanske doline i gradonačelnika Metkovića Stipe Gabrića Jambe s državom, od koje traži više od 24 milijuna kuna odštete na osnovi ugovora s RH o poslovnoj suradnji iz 1997. godine, mogla bi uskoro biti završena izvansudskom nagodbom.
Gabrićev odvjetnik u zagrebačkoj Palači pravde zatražio je odgodu ročišta u sljedeća dva mjeseca jer će s državom u tom roku pokušati spor riješiti mirnim putem.
Hrana za prognanike i HV
Jambo je u ovoj parnici prvo tražio od države 35,9 milijuna kuna za prehrambene proizvode (meso, pšenicu, suhomesnate proizvode), koje je isporučio državi prema ugovoru iz 1997., godine a nisu mu plaćeni, no nakon što je vještačenjem utvrđeno da je država od 2000., kada je parnica pokrenuta, do 2006. isplatila Jambi 11,8 milijuna kuna glavnice, odštetni je zahtjev u toj parnici stao na više od 24 milijuna kuna.
Inače, prehrambeni proizvodi isporučivani su za prognanike iz Bosne i Hercegovine te za Hrvatsku vojsku. Ako se Jambo i država ne nagode i parnica se nastavi na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu, ključno će biti kakav će stav zauzeti sud o tome je li relevantan prvi ugovor o suradnji između Jambe i Republike Hrvatske ili onaj drugi iz siječnja 1999. (povoljniji za državu, nap. a.) jer će o tome ovisiti i iznos odštete koju Jambo može dobiti.
Naime, tužiteljstvo, koje zastupa državu, ne priznaje ugovor sa Stipom Gabrićem iz 1997., nego onaj iz 1999., kojim je nanovo reguliran odnos između stranaka, odnosno kojim su smanjene cijene robe koju je Jambo isporučivao.
Osporavaju ugovor iz 1997. jer u njemu nije bila unaprijed navedena cijena robe, već je Jambu bilo prepušteno da je sam odredi, pa su cijene robe, tvrde, prema tom ugovoru bile i 30 posto veće.
No odvjetničko društvo Matana i Vinja, koje zastupa gradonačelnika Metkovića, na to uzvraća da je ugovor iz 1999. ništav jer s njim nisu bili suglasni.
Jambo se s Republikom Hrvatskom pokušao nagoditi i 2003. i nagodba je, kaže, trebala biti sklopljena, ali...
– Da je bilo sreće i političke volje, da nije bilo autokrata Ive Sanadera i njegova mentora Luke Bebića, mogli smo se nagoditi još 2003., prijedlog MORH-a i Državnog odvjetništva o nagodbi bio je spreman, ali tada je Sanader zaustavio nagodbu. To što mi nisu htjeli platiti robu koju sam isporučio za prognanike i za HV zapravo je bio politički reket prema meni. Meni moja potraživanja država nije isplatila, a ja sam državi platio porezni dug od osam milijuna kuna da ne bih bio poslan u stečaj. Poduzeće Jambo danas vegetira, ali ja sam se okrenuo poljoprivredi. Ako sam čekao 11 godina – mogu čekati još tri godine, meni se nikamo ne žuri, znam da sam u pravu, to su pokazala i sudska vještačenja i dao sam otvorene ruke odvjetničkom društvu Matana i Vinja, koje me zastupa u parnici i u vezi s nagodbom. Meni novac nije najvažniji jer sam bio i bez njega, važnija mi je pravna zadovoljština jer sam bio prevaren – kaže Gabrić.
Platio porezni dug
Nacrt nagodbe odvjetničko društvo koje ga zastupa trebalo bi uskoro poslati Vladi RH.
– Mi smo voljni zaključiti nagodbu i to smo rekli Državnom odvjetništvu, koje nas je uputilo na hrvatsku Vladu jer je ona nadležna za sve izvansudske nagodbe veće od 10 milijuna kuna. Ista ta država koja je Stipu Gabrića htjela baciti u stečaj zbog poreznog duga od osam milijuna kuna u ovom sporu, ali i još jednom “teškom” 17 milijuna kuna koji vodimo protiv države, Gabriću duguje daleko više. No, kada smo prosvjedovali kod Ministarstva financija da je država dužna Jambi, rekli su nam da se njih ne tiče to što mi vodimo spor s MORH-om, odnosno državom – kaže odvjetnik iz društva Matana i Vinja.
"Sanader i Bebić krivi su što se 2003. nisam nagodio s državom"
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Hitnjaci se dirljivom porukom oprostili od kolegice Mirele: 'Mnogi danas žive zbog tebe'
Iako će biti teško nadomjestiti prazninu u srcima njezinih kolega, ostaje zahvalnost za svaki trenutak proveden s njom: "Zahvalni smo što smo bili dio tvog života, a tebi Mirela hvala što si bila dio nas!"
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
19.01.2011. u 15:00h jobokuli je napisao/la: Okakvoj nagodbi taj bahati majmun priča. 2003. godine na vlsti je bio sdp pa sanader nije mogao ništa spriječiti. =========================== Te godine je i SANADER bio na vlasti