U Krapinsko-zagorskoj županiji uspješno je sanirano 15 divljih odlagališta otpada, i to zahvaljujući projektu Remedisanus, vrijednom više od 8 milijuna kuna, koji je u 85-postotnom iznosu sufinanciran iz operativnog programa IPA Slovenija – Hrvatska 2007.-2013. Cilj mu je zaštititi okoliš i očuvati prirodna i kulturna bogatstva prekograničnog područja te doprinijeti općoj zaštiti okoliša, stoga je novac osiguran za sanaciju ukupno 60 divljih odlagališta otpada, po 30 s hrvatske i slovenske strane. Remedisanus, čiji je nositelj Krapinsko-zagorska županija, sa svojim hrvatskim i slovenskim partnerima, Zarom i Gradom Zaprešićem, Općinom Brežice, Općinom Sevnica te slovenskim Institutom za okoliš i prostor, predstavljen je u Muzeju Žitnica u općini Sveti Križ Začretje.
Radionice i edukacije
– Osim sanacije odlagališta otpada, proveden je niz radionica i edukacija u našim vrtićima i osnovnim školama, gdje je djeci skrenuta pozornost na važnost gospodarenja otpadom, a ona će, vjerujem, to prenijeti i svojim roditeljima, djedovima i bakama. Želimo se turistički razvijati, a bez čistog okoliša nema turizma i to nam je bila misao vodilja – rekla je županica Sonja Borovčak. Prezentacija je održana u Svetom Križu Začretju upravo zato što je jedno takvo odlagalište otpada, površine 600 četvornih metara, s kojeg je odvezeno ukupno oko 750 prostornih metara smeća sanirano u Brezovi. – Zahvaljujemo što smo uvršteni u projekt, ali posao još nije gotov. Mi svake godine saniramo nekoliko manjih odlagališta, a u Pustodolu Začretskom sanirali smo i jedno veliko divlje odlagalište, koje je čak ugrožavalo živote mještana. To je površina od 14.500 četvornih metara s koje je odvezeno 4500 prostornih metara otpada – rekao je načelnik Začretja Ivan Kranjčić dodajući da je u njegovoj općini od 1860 kućanstava njih 1600 uključeno u odvoz smeća i da je svijest o važnosti gospodarenja otpadom sve veća. Ali da posao još uvijek nije gotov, potvrdio je i Stjepan Bručić, županijski pročelnik za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša.
Još pedesetak deponija
– U Zagorju ima još tri puta toliko, dakle pedesetak većih divljih odlagališta otpada koja je potrebno sanirati. Mi ćemo se i dalje prijavljivati na slične projekte kako bismo dobili potrebnu financijsku pomoć da se to učini, a pomoć očekujemo i od gradova i općina da, kao što su to činili i do sada, manja odlagališta saniraju sami – rekao je Bručić. Inače, Zagorci godišnje proizvedu 39 tisuća tona otpada pa je u sklopu projekta u tijeku i edukacija o gospodarenju otpadom, sortiranju i recikliranju te prevenciji zagađivanja životnog prostora. Građani će imati prilike pogledati edukativni film o sanaciji odlagališta snimljen u sklopu projekta, a i upoznati se s pojedinim vrstama otpada, njihovom opasnošću za okoliš te mogućnostima recikliranja.