Zabrinuti monarh

Sastanak Elizabete II. i Camerona zbog straha od neovisne Škotske

Foto: AFP
Sastanak Elizabete II. i Camerona zbog straha od neovisne Škotske
31.05.2011.
u 17:06
Za samostalnu je Škotsku 40%, a protiv 44% Škota. Škotska nacionalna stranka na izborima je osvojila 53% mjesta u parlamentu. Sada slijedi referendum
Pogledaj originalni članak

Britanska kraljica Elizabeta II. primila je britanskog premijera Davida Camerona kako bi u Buckinghamskoj palači porazgovarali o posljedicama eventualne neovisnosti Škotske. Dnevnici The Scotsman i The Herald Scotland pozivaju se na neimenovani visoki izvor na britanskom dvoru koji je potvrdio sastanak te dodao da je kraljica zamolila svog osobnog tajnika da istraži planove o neovisnosti Škotske nacionalne stranke (SNP), nakon njezine uvjerljive pobjede na izborima 5. svibnja.

Glasnogovornik škotskog premijera Alexa Salmonda, navodi se dalje, napise o kraljičinoj zabrinutosti nazvao je “smiješnim besmislicama i tračevima novinara i političara u Londonu”. Isti mediji, međutim, prenose i ocjene oporbenih parlamentaraca u Škotskoj, od laburista do torijevaca, da je od kraljice i očekivano i mudro da bude zabrinuta te da istražuje budućnost Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu. Škotska nacionalna stranka zagovara neovisnost i lijevi škotski nacionalizam temeljen na socijaldemokraciji. Na izborima u svibnju stranka je osvojila 69 od 129 mjesta u parlamentu, odnosno apsolutnu većinu, čime je postala prva stranka sposobna oformiti većinsku vladu bez koalicijskih partnera.

Osim izbora, razlog za zabrinutost u Londonu moglo bi biti i to što je u rujnu SNP odgodio referendum o neovisnosti najavljen za studeni, u želji da se prvo održe parlamentarni izbori.

Izbori su prošli, sada očito slijedi i referendum, a prema anketi agencije TNS-BMRB iz prosinca 2010. 40% Škota bilo je za neovisnost, protiv ih je bilo 44%, a neodlučno 16%. Ipak, škotska vlada prema ustavu Ujedinjenog Kraljevstva nema ovlasti jednostrano proglasiti neovisnost.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

OB
-obrisani-
17:50 31.05.2011.

Ako Škoti izglasaju na referendumu odcjepljenje onda im samo mogu poželjeti sve najbolje, ali nije problem u odcjepljenju Škotske, problem je u razgraničenju, naime sve danas britanske teritorijalne vode se također djele, a u toj podjeli se naftne platforme nalaze u škotskim teritorijalnim vodama.

OB
-obrisani-
18:16 31.05.2011.

Englezi vole izjednacavati krivnju, zaborave svoje kolonijalne pretenzije na koju god se stranu okrenes. Ali ne, prosjecan Englez ne misli da oni nesto krivo rade. Malo ratuju sa ovim susjedom, malo sa onim, pa malo sa trecim, etc, al \"svi drugi nesto krivo rade.. i svi su drugi krivi, naravno\". Cekaj samo da pokopaju \"par\" Skota, najvjerovatnije slijedi stara Engleska fora \"namjestaju nam, sami se ubili i pokopali\". Australija se blizi samostalnosti, Skotska i Irska su na putu ka samostalnosti, znaci jos samo ostaje Gibraltar i Kanada. Kanada jos uvijek uplaciva oko 30 miljardi dolara za Kraljevinu. Dokle?????

OB
-obrisani-
06:31 01.06.2011.

01.06.2011. u 02:02h Houston** je napisao/la: Sto vam znace ti minusi i plusevi...... ......>>>>>> To je zabava za primitivcine na forumu