Devedeset je sekunda do ponoći, što znači da čovječanstvo nije nikad bilo bliže planetarnoj kataklizmi, obznanila je u utorak skupina znanstvenika koji prate "Sat sudnjeg dana" koji ne odbrojava vrijeme, već upozorava na opasnost od nuklearnih, ekoloških i tehnoloških prijetnja.
"Bilten nuklearnih znanstvenika", neprofitna organizacija koja od 1947. godine vodi taj simboličan projekt, obznanila je na tiskovnoj konferenciji u Washingtonu svoj novi sat koji mjeri blizinu svjetske katastrofe. Kazaljke sata pomaknute su za 10 sekundi i sada su na 90 sekundi do ponoći, sve bliže kataklizmi koja, nadaju se stručnjaci, nikad neće nastupiti.
Godine 2020. sat je postavljen na 100 sekunda do ponoći, što je tada bio rekord od njegova nastanka.
"Pomičemo sat i najbliži je ponoći nego ikad", rekli su znanstvenici kada su objavili sat, dodajući da su tu odluku donijeli zbog "sve veće opasnosti od rata u Ukrajini", ali "ne samo" zbog toga.
U početku, nakon Drugog svjetskog rata, kazaljke sata su pokazivale sedam minuta do ponoći. Godine 1991., na kraju Hladnog rata, vraćene su na 17 minuta do ponoći. U 1953. te u 2018. i 2019. pokazivale su dvije minute do ponoći.
Bilten nuklearnih znanstvenika osnovao je 1945. Albert Einstein i stručnjaci koji su radili na projektu "Manhattan" koji je proizveo prvu atomsku bombu. Skupina svake godine objavljuje novi sat prilagođavajući kazaljke u skladu s događanjima u svijetu.
VIDEO Štrajk radnika Čistoće
Treba ovc... pardon - ljude drzati u konstantnom strahu i panici.