Talijanski Nacionalni institut za geofiziku i vuklanologiju napravio je analizu deformacije tla koje su nastale nakon razornog potresa koji je u utorak pogodio Sisak, Petrinju, Glinu i okolna mjesta.
Potres je proučavan tehnikom SAR interferometrije (InSAR), odnosno analiza je napravljena obradom satelitskih snimaka radara sa sintetičkom aperturom (SAR) s platforme Sentinel-1 u vlasništvu Europske svemirske agencije.
Znanstvenici su usporedili snimke petrinjskog područja napravljene 24. i 30. prosinca kako bi procijenili deformacije izazvane na površini te izradili interferogram koji prikazuje kako su se širili potresni valovi nakon potresa.
– Amplituda pomaka je približno 20 centimetara! Šire područje grada Petrinje se izdignulo više od 12 cm, dok se na suprotnoj strani rasjeda dogodilo propadanje tla u iznosu od 7 cm – zaključio je doc. dr. sc. Mladen Viher, profesor sa Hrvatskog vojnog učilišta, a na svome Faceboku ga je prenio Oikon Ltd. - Insitut primijenjene ekologije.
GALERIJA Potres napravio veliku štetu u Petrinji, Sisku i okolnim mjestima
U Općoj bolnici Sisak rođena prva beba ove godine: ‘Naš grad živi i dalje’-jedna malo ljepša vijest za početak Nove godine.