Suradnja koja zabrinjava

Satelitske snimke razotkrile podmukli plan Rusije i Sjeverne Koreje, krše se sankcije UN-a

Foto: Open Source Centre
Satelitske snimke razotkrile podmukli plan Rusije i Sjeverne Koreje, krše se sankcije UN-a
22.11.2024.
u 09:57
Pjongjang i Moskva pojačali su diplomatske i gospodarske veze posljednjih godina, što je kulminiralo posjetom ruskog predsjednika Vladimira Putina Sjevernoj Koreji
Pogledaj originalni članak

Sjeverna Koreja vjerojatno je primila više od milijun barela nafte iz Rusije u razdoblju od osam mjeseci ove godine, kršeći sankcije UN-a, prema analizi satelitskih snimaka koju su u petak objavili Open Source Centre sa sjedištem u Velikoj Britaniji i BBC. Sjevernokorejski naftni tankeri od ožujka su više od 40 puta posjetili rusku luku Vostočni, navodi se u izvješću na web-stranici istraživačke skupine Open Source Centre.

– Deseci satelitskih snimki visoke razlučivosti, AIS (automatski identifikacijski sustav) podataka i slika koje su objavile pomorske patrolne misije, koje prate krši li Sjeverna Koreja sankcije UN-a, pokazuju da sjevernokorejski tankeri stalno utovaruju robu na naftnom terminalu u ruskoj luci Vostočni – stoji u izvješću, dodajući da rusko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentar.

Prema Vijeću sigurnosti UN-a, Sjeverna Koreja nastavila je nezakonito uvoziti prerađene naftne proizvode kršeći odluke Vijeća sigurnosti UN-a. Sjedinjene Države i Južna Koreja pokrenule su početkom ove godine novu radnu skupinu čiji je cilj spriječiti Sjevernu Koreju u nabavi ilegalne nafte jer je blokada u Vijeću sigurnosti UN-a izazvala sumnje u budućnost međunarodnih sankcija.

Prema sankcijama Vijeća sigurnosti UN-a u vezi sa sjevernokorejskim nuklearnim oružjem i razvojem projektila, Pjongjang je ograničen na uvoz 500.000 barela prerađene nafte godišnje. Pjongjang i Moskva pojačali su diplomatske i gospodarske veze posljednjih godina, što je kulminiralo posjetom ruskog predsjednika Vladimira Putina Sjevernoj Koreji u lipnju kada su čelnici zemalja postigli dogovor o međusobnoj obrani. Vojna suradnja dviju zemalja izazvala je međunarodnu uzbunu.

VEZANI ČLANCI:

>>FOTO Ovo su najopasnija područja za potrese u Hrvatskoj i Europi>>

Foto: PIXSELL
Glina i Petrinja
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
TOP 100 u 2020 by PIXSELL
Foto: Emica Elvedji/POSEBNA PONUDA
Zagreb: Žbuka sa derutnih zgrada prijetnja su prolaznicima i automobilima
Foto: Giannis Kiaris
Gr?ka: Potres magnitude 6,7 pogodio otok Kos na Egejskom moru, stradalo dvoje ljudi
Foto: STEFANOS RAPANIS/XINHUA
Potres magnitude 6,0 potresao Gr?ku, poginula jedna osoba
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Mjesec dana prošlo je od potresa u Zagrebu
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Zagreb: Oštećenja od potresa na groblju Mirogoj
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Pust grad Glina nakon potresa koji ju je potpuno uništio
Foto: Robert Anic/Pixsell
Prazna Petrinja: Potres razrušio centar grada
Foto: Robert Anic/Pixsell
Prazna Petrinja: Potres razrušio centar grada
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Petrinja: Geodeti snimaju štetu nakon potresa koristeći dronove i lasere

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

Avatar Kockasti
Kockasti
14:26 17.12.2024.

Sram ih bilo! hehehe

Avatar Behemot
Behemot
13:46 22.11.2024.

1950. US su imali 70% svjetskog BDP-a. 1991. Zapad je imao 70% svjetskog BDP-a. 2021. Zapad je imao još samo 33% svjetskog BDP-a. Zašto je to bitno, zato što se sukladno ekonomskoj moći plaća članarina u UN i Amerikanci su ucjenjivali UN birokrate da se lupe sankcije Kubi, Venezueli koji nisu dali da ih Amerikanci pljačkaju.

TR
trpimir2022
10:58 22.11.2024.

Vrlo je podmuklo kršiti sankcije za posjedovanje nuklearnog oružija, jer posve je logično da te sankcije budu uvedene nekom, tko nije stekao status i respekt korištenjem tog oružija protiv civila.