turističke atrakcije

Saznajte gdje su ljetovali, a gdje se skrivali svjetski diktatori

Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
Saznajte gdje su ljetovali, a gdje se skrivali svjetski diktatori
24.07.2013.
u 18:45
Između ostalih, u priči CNN-a spominju se Hitlerovo Orlovo gnijezdo, Titov nuklearni bunker, Staljinova ljetna rezidencija i Mussolinijeva vila.
Pogledaj originalni članak

CNN donosi priču o ljetovalištima, vilama i bunkerima koje su koristili svjetski diktatori, a koje su postale turističke atrakcije. Između ostalih, spominju Hitlerovo Orlovo gnijezdo, Titov nuklearni bunker, Staljinov ljetnikovac i Mussolinijevu vilu.

- Služi li kao korisna lekcija iz povijesti posjećivanje mjesta povezanih s okrutnim diktaturama? Ili je to loša usluga onima koji su patili pod brutalnim režimima?- pita se CNN u članku.

Hitlerovo planinsko utočište Orlovo gnijezdo nalazi se u bavarskim Alpama te je bilo mjesto gdje je Hitler primao uglednike. Orlovo gnijezdo sada je restoran i informacijski centar, a najavljena je i njegova 22.5 milijuna dolara vrijedna renovacija, navodi CNN.

Turisti mogu posjetiti i Staljinovu ljetnu rezidenciju u Soči koja je danas maleni muzej te Mussolinijevu Villu Torloniju koja je bila njegova rezidencija između 1925. i 1943. godine. CNN navodi da je talijanski diktator u rezidenciji imao tenisko igralište te je organizirao projekcije filmova, a danas je ona dom više muzeja te se u njoj mogu vidjeti i filmovi iz Mussolinijeva vremena.

CNN je također predstavio i Titov bunker u Konjicu u BiH, koji je služio kao zapovjedni centar i atomsko sklonište za Tita i njegovu obitelj. Bunker je do 90-tih godina 20. stoljeća predstavljao tajnu, a danas je samo tijekom ovoga ljeta pretvoren u umjetnički projekt te su njegovi hodnici ispunjeni desecima umjetničkih instalacija, navodi CNN. 

>> Francuski političar: Možda Hitler nije ubio dovoljno Roma!

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.