U ukrajinskom mjestu Berdiči došlo je do prve upotrebe kopnenog borbenog drona, objavili su jučer ruski kanali. Riječ je napadu dronovskih minitenkova, često se za manje tenkove koristi izraz "tanketa", na ukrajinske položaje nakon čega je uslijedio napad klasičnih tenkova, a nakon toga pješaštva. Kako je naveo jedan od čitanijih ruskih ratnih blogera, riječ je o besposadnim oklopnjacima opremljenim bacačem granata AGS-17 koji je izuzetno brz te može u kratkom vremenu izbaciti i stotinjak granata. Riječ je bila o prostoru u kojem bi ruske snage sasvim sigurno imale velike gubitke u ljudstvu i tehnici, ovako su poslali dronove za koje tvrde kako su imali ozbiljnog uspjeha.
Meta sve što se kreće
Poglavito je ovo Rusima važno radi prikupljanja novih iskustava potrebnih za razvoj ovakvih borbenih sustava te uspoređuju ovaj događaj s pojavom prvog tenka na bojištima Prvog svjetskog rata. Ovdje Rusi već imaju nekog iskustva jer su dronove koristili za opskrbu isturenih položaja, miniranje, prijevoz ranjenika. Hvale se i da je Rusija bila ta koja je prva provela i napad dronovima na kopnu, iako napredak u tom području bilježe i Kina i SAD. Vijesti o borbama objavio je i TASS koji navodi kako je Prvi armijski korpus obavio ondje širu borbenu operaciju.
FOTO Putinova 'Sotona' nanišanila je 14 meta: Ako dođe do nuklearnog rata, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
"Posade tenkova T-80 i operateri borbenih bespilotnih letjelica 1. armijskog korpusa pomogli su u napredovanju jurišnih grupa iz borbene grupe Jug u Doneckoj oblasti specijalne vojne operacije", navodi se u priopćenju ruskog ministarstva obrane. Objavljuju kako se tenkovi T-80 djelovali u sprezi sa zračnim dronovima koji dnevno napadaju ukrajinske položaje osiguravajući djelovanje i vozilima za razminiranje i čišćenje površine. U tome tvrde da su se probili duboko kroz ukrajinsku obranu, ali se vidi i da je u borbi za Berdiči dron korišten na nekoliko načina, kao kopneno navalno vozilo te za napad iz zraka. Iako nije jasno točno o kakvom se vozilu za razminiranje radi, bilo bi interesantno da se također radi o bespilotnom vozilu, pa bi dron imao trostruku funkciju.
Da je došlo do napada kopnenim dronovima, potvrdili su i Ukrajinci. Oni pobijaju ruske tvrdnje kako je selo Berdiči, koje se nalazi nešto zapadnije od Avdijivke kod Donecka, osvojeno, već navode da tamo i dalje drže položaje, a da prvi dronovski napad na kopnu nije bio baš toliko uspješan. Oni kažu kako je u napadu sudjelovalo pet ili šest dronova od kojih su barem dva onesposobljena a onda i uništena. I to upravo ukrajinskim dronovima iz zraka.
VIDEO: Novi žestoki napadi Rusije na Ukrajinu
Dronovi s bacačima granata dugi su oko metar i pol te doista jesu djelovali kao postrojbe koje u tom napadu nisu sadržavale pješaštvo, od ljudstva su u toj borbi sudjelovali jedino operateri dronova. Ukrajinci tvrde kako su operateri njihove 47. mehanizirane brigade uspjeli ometanjem onesposobiti barem dva drona da bi ih onda jeftinim dronovima s mogućnosti pogleda iz prvog lica, first-person view, unišitili iz zraka. Ovo Ukrajinci potvrđuju i snimkom iz izviđačkog drona gdje su dva ruska kopnena drona doista uništena korištenjem zračnog drona, a sve se događa na terenu toliko uništenom da doista podsjeća na uvodnu scenu "Terminatora". Jedan je od komentatora za Forbes rekao kako to i ne treba čuditi jer po Ukrajini sada leti toliko dronova da je praktično sve što se kreće po tlu moguće uništiti.
Kućna proizvodnja dronova
Kako ne stiže pomoć iz SAD-a koja je blokirana u Senatu, Ukrajinci su pojačali "kućnu" proizvodnju dronova na oko 50.000 mjesečno. Takav dron bude opremljen granatom ili nekom drugom bojevom glavom te ga se šalje prema ruskim položajima. Tamo se, pak, nastoje obraniti elektroničkim ometanjem. No, stručnjaci koji su analizirali ovu bitku, kažu kako je kavez nalik roštilju koji su Rusi počeli postavljati ubrzo nakon početka rata ipak djelotvoran u zaštiti oklopa iz zraka pa se može očekivati da će se tako nešto početi pojavljivati i na kopnenim dronovima.
Ukrajinci su također negdje u isto vrijeme kada se zbivala ova bitka objavili fotografiju istih ruskih kopnenih dronova onesposobljenih negdje kod Bahmuta. Ne zna se kako su onesposobljeni ni o kojoj se situaciji radilo, osim što se ondje nalaze položaji ukrajinske 53. mehanizirane brigade te Rusi ondje provode ofenzivu čiji je cilj grad Časov Jar. Stručnjaci koji su komentirali za Forbes kažu da je najefikasniji način onesposobljavanja prekid komunikacije između operatera i drona, ali i da je veliki američki think-tank RAND proveo upravo takvu simulaciju bitke.
U tom scenariju gdje je 11 dronova pratilo četiri tenka M1 Abrams te 11 borbenih oklopnih vozila M-2, dronovi također nisu prošli osobito dobro. Problem je što se njima upravlja radijskom vezom koja se može ometati ili joj može smetati teren. Vjerojatno je i to razlog što se dronovi za polaganje mina ili prijevoz koje su koristili i Ukrajinci i Rusi neko vrijeme nisu bili viđani. Nakon "dronovske bitke za Berdiči" sasvim je sigurno da ćemo ih viđati ponovo, i to sve naprednije i naprednije.
FOTO Razveselili ih pisanicama: Stanovnici zagrebačkog ZOO-a guštali u uskrsnim delicijama
Dron doslovno na engleskom znači trut (mužjak pčele) po kojem je uređaj dobio ime. Jednako kao što F18 nosi naziv Hornet (stršljem). Nazivati ovo kopnenim dronom ukazuje na duboko nerazumijevanje terminologije i značenja pojmova.