SDP je jučer u saborsku proceduru uputio konačni prijedlog Zakona o izboru zastupnika u Hrvatski sabor kojim bi se već od sljedećih parlamentarnih izbora uvelo preferencijsko glasovanje. Pri tome je propao pokušaj dogovora vladajuće koalicije da to bude zajednički prijedlog, budući da je HNS-u i dalje sporan članak koji regulira određivanje zamjenika za zastupnika koji ode na nespojivu dužnost (primjerice, postane ministar), mandat mu prestaje ili bude stavljen u mirovanje.
Nadaju se dogovoru
SDP predlaže da tog zastupnika zamijeni kandidat s najvećim brojem preferencijskih glasova koji je ostao “ispod crte”, odnosno nije ušao u Sabor iako je osvojio potrebnih 10 posto preferencijskih glasova, a ako nema takvog, SDP predlaže da se o zamjeniku odlučuje temeljem dogovora postignutog koalicijskim sporazumom. HNS pak traži da o zamjeni zastupnika odlučuje isključivo stranka iz koje je taj zastupnik kojemu se traži zamjena.
– Ja sam uvjeren da su sva rješenja dogovorena i da ne bi trebalo biti nikakvih problema. Vjerujem da će zakon biti usvojen sljedeći petak – kazao je predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin (SDP), dok su nam u HNS-u rekli da službeno ne žele ništa komentirati jer još traje usuglašavanje sa SDP-om.
– Imamo primjedbu, želimo da zamjenika zastupnika predloži stranka čiji je taj zastupnik član, a ne da to ovisi o dogovoru s koalicijskim partnerima. Još pregovaramo i još ne znamo kako ćemo mi glasati – kaže nam zastupnik HNS-a. Njegov kolega iz SDP-a kaže kako zakon mogu izglasati i bez HNS-a – uz pomoć HDSSB-a i zastupnika nacionalnih manjina – ali da bi to bilo “politički vrlo nezgodno” te da vjeruje kako će se s HNS-om na kraju ipak postići dogovor.
Iz SDP-a neslužbeno poručuju da su se odlučili samostalno uputiti prijedlog u proceduru, nakon što je dogovor s HNS-om propao, kako bi se izborno zakonodavstvo stiglo promijeniti do 15. veljače kad se i službeno ulazi u izbornu godinu i kad se prema preporukama Venecijanske komisije ne smiju mijenjati izborna pravila. U saborskoj je proceduri bilo ukupno pet prijedloga izmjena izbornog zakonodavstva, a nakon objedinjene rasprave o svima njima, trebao se postići konsenzus o konačnom prijedlogu. Taj je pokušaj propao. Laburisti su zato ponovno u proceduru uputili svoje prijedloge, a ključni im je zahtjev da se preferencijsko glasovanje uvede s tri preferencijska glasa. S obzirom na to da su vladajući to odbacili, laburisti neće glasati ''za''.
HDZ će biti protiv
– To ne znači da smo mi protiv preferencijskog glasovanja jer su vladajući odbili naš konkretan prijedlog. Protiv smo toga da vladajući građanima nude kozmetiku i podmetaljku – kaže Dragutin Lesar. Ni HDZ neće podržati prijedlog SDP-a jer je odbijen njihov uvjet da se izmjenama Ustava osigura ravnopravnost svih birača tako da se oni koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj više ne moraju prethodno registrirati. HDSSB pak, iako nije zadovoljan prijedlogom vladajućih koji nisu prihvatili njegove sugestije, planira podržati ovaj zakon jer građani traže preferencijsko glasovanje pa je u konačnici, kako kažu, bolje išta nego ništa.
Ukinuti koalicije!