Vlada je napokon rekonstruirana. I što sad? Kada je oporba posrijedi, SDP-ova strategija za rušenje HDZ-ove vlade s vlasti nije sasvim jasna.
Fijasko u listopadu
Iako su se pojavile informacije da esdepeovci žele nakon saborske stanke zatražiti glasovanje o nepovjerenju Vladi, iz razgovora s njihovim zastupnicima moglo se razabrati da se od toga ne da neće biti ništa, nego i da se oni sami među sobom ne mogu dogovoriti imaju li prava na takvo što.
Još se, naime, sjećamo prepucavanja s kraja listopada kada se, također na zahtjev SDP-a, punih 15 sati raspravljalo o nepovjerenju premijerki Jadranki Kosor. A prema Poslovniku Sabora, između dva izglasavanja povjerenja Vladi treba proći najmanje šest mjeseci.
Neki esdepeovci vjeruju da je moguće ponoviti izglasavanje o nepovjerenju Vladi jer su prije dva mjeseca tražili izglasavanje nepovjerenja premijerki, a ne Vladi. No ima i onih koji misle da takvo tumačenje nema temelja. Ipak, svi tvrde kako do toga neće doći, što i ne začuđuje s obzirom na to da je poznato kako su partneri SDP-a iz Kukuriku koalicije – HNS-HSU i IDS – bili ljutiti na Milanovića, šefa SDP-a kada je i potkraj listopada odlučio u Saboru provesti raspravu o povjerenju.
Barišić, Sanader...
Jer znali su da je rušenje većine utopija. Očito je da je SDP zauzeo strategiju čekanja i ufanja u glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića i istražitelje USKOK-a. Nadaju se, naime, da bi Mladen Bajić, nakon istrage koja je otvorena nad rizničarom HDZ-a Mladenom Barišićem, te nakon što je bivši premijer završio u pritvoru mogao istragu otvoriti protiv još nekih ključnih HDZ-ovih igrača. Ali čak i protiv samog HDZ-a! Podsjetimo, prekjučer je u Saboru za rasprave o novim članovima Vlade Milanović citirao odredbu Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela poručivši da i političke stranke snose teret moralne, političke, ali i kaznene odgovornosti.
Tko o čemu, SDP-ejci o VLASTI i poštenYU, a ništa o programu suradnje sa vladom oko rješavanja gorućih pitanja - ne, o tom po tom, prvo je VLAST.