REAKCIJA NA UHIĆENJA

SDSS: 'Nakon Trpinja možemo očekivati daljnje iseljavanje Srba'

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
SDSS: 'Nakon Trpinja možemo očekivati daljnje iseljavanje Srba'
12.07.2013.
u 20:55
Takvim ponašanjem može doći do daljnjeg narušavanja već i onako narušenih međunacionalnih odnosa, poručuju iz SDSS-a
Pogledaj originalni članak

U povodu jučerašnjeg događaja u Trpinji kada je uhićeno 12 osoba srpske nacionalnosti zbog optužbe za ratni zločin, održan je sastanak svih legitimno izabranih predstavnika srpske zajednice iz Vukovarsko-srijemske i Osječko baranjske županije kojoj su nazočili načelnici, zamjenici načelnika, dogradonačelnici i zamjenici župana iz redova srpske nacionalne manjine. Nakon duže rasprave prihvaćen je zaključak koje donosimo u cijelosti.

"Najoštrije osuđujemo način na koji je izvedeno privođenje 12 osoba srpske nacionalnosti. Takvim ponašanjem može doći do daljnjeg narušavanja već i onako narušenih međunacionalnih odnosa, izazivanja straha i nesigurnosti kod pripadnika srpske zajednice u istočnom dijelu RH, tek nekoliko dana nakon ulaska RH u Europsku uniju.

Držimo da se postupak privođenja mogao izvesti na civilizacijski i primjereniji način bez spektakularnih elemenata i demonstracije sile. Legitimno izabrani predstavnici srpske zajednice slažu se da počinitelji ratnih zločina trebaju odgovarati za učinjeno, ali zbog svega što se događa ne možemo se oteti dojmu da izraz 'ratni zločin ne zastarijeva' služi kao čarobna formula za daljnji progon Srba u RH. Potpuno je neshvatljivo da se privode ljudi 16 godina nakon mirne reintegracije, a da su u tom vremenu obavljali poslove u policijskoj službu ili lokalnoj samoupravi.

Ističemo da privedene osobe nisu bile na novoobjavljenim popisima 1575 osumnjičenih, osuđenih u odsutnosti ili u procesu sudske obrade vezane za ratne zločine. Takve su brojke same po sebi zabrinjavajuće i postavlja se pitanje kakva se to poruka šalje pripadnicima srpske zajednice u RH. Nakon ovakvih i sličnih akcija možemo samo očekivati daljnje iseljavanje srpskog stanovništva, a dovoljno je reći da nas je od 1991. godine 450 000 manje.

Zbog svega navedenog zatražit ćemo hitnu reakciju i objašnjenje Predsjednika Republike Hrvatske (stečeno pravo iz mirne reintegracije), nadležnih organa Vlade RH, DORH-a, a potom o svemu izvijestiti delegirana diplomatska predstavništva u RH, te Ured Europske komisije u Zagrebu. Sve to s namjerom da se prestane sa zastrašivanjem i osigura normalan život Srba u Republici Hrvatskoj."

>> Pupovac: Podržavamo policiju, ali ne kada proizvodi strah

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

0
0
21:37 16.07.2014.

Svi koji su počinili zločine moraju pred sud...danas ili sutra -svejedno. Iseljavanje nije riješenje jer kad Srbija pristupi Uniji morat će poštivati zakone Unije...

IV
Ivanveliki
23:05 16.07.2014.

Odkud pravo srpskim udrugama u Hr , od koje dobivaju novac svih nas poreznih obveznika, da ovako javno brane svoje ratne zlocince??? Sto je to drugo nego širenje nacionalne mržnje prema hrvatima... Pravda je spora ali dostižna, ako su krivi treba ih najstrože kazniti!

PI
pijanac
08:16 24.08.2014.

Joj jadni srbi! 91 ste ubijali i vidi sad nakon toliko godina ćete odgovarati za to. Bas mi vas žao. Zašto ovi pripadnici tog SDSS-a nisu 91 branili te ljude koje su ovi četnici poubijali, nego su i oni bili za veliku srbiju, a sad kad je ideja o srbiji propala sad su veliki demokrati.