STRAVA U REMETINCU Ustavni sud prihvatio tužbu Roberta Peše iz ‘Maestra’

Sedam ljudi zgurano u ćelije od 18 kvadrata

18.03.2009.
u 20:00
Pogledaj originalni članak

Robert Peša, jedan od trojice bivših potpredsjednika Fonda za privatizaciju, pušten je danas iz pritvora, u kojem je proveo 21 mjesec, nakon što je Ustavni sud usvojio njegovu ustavnu tužbu. No, Peša se žalio i na uvjete u zatvoru u Remetincu, a Ustavni sud i taj je dio tužbe usvojio!

Umjesto WC-a – čaše
Ono što je Peša naveo u ustavnoj tužbi zvuči kao priča strave: boravio je s još 6 pritvorenika u ćeliji od 18 kvadrata, s jednim sanitarnim čvorom, koji nije u potpunosti odijeljen od ćelije, a za njih sedmoricu tu je bio stol sa 4 mjesta, pa se ručalo u smjenama. Ujutro se čekalo na red za kupaonicu po pola sata, a tko nije izdržao, koristio je boce.

Peša je naveo i da nije mogao doći na red kod liječnika specijalista. Jedan je pritvorenik popio sredstvo za čišćenje WC-a i on ga je našao na podu, bio je tu i jedan epileptičar kojem su zatvorenici spasili život, a i pritvorenik s hepatitisom C. Dani pritvorenicima prolaze bez ikakvih aktivnosti, a ne smiju ni biti u krevetu.

Ako ih netko od obitelji želi posjetiti, mora dobiti jedan od 30 brojeva u 9 ujutro na Županijskom sudu, nakon toga se čeka pred zatvorom sat-dva... Na kraju, s pritvorenikom provede 20 minuta. Ustavni je sud sazvao sve mjerodavne kako bi istražio navode iz tužbe, pa je donesena odluka koja obvezuje sudove da ubuduće odlučuju o žalbama na uvjete u zatvoru.

Dosad su, naime, suci obilazili zatvore, zatvorenici bi se žalili na uvjete, ali, kao i kad se sucu požalio Peša, ovaj mu je odgovorio da o uvjetima ne odučuju sudovi, nego zatvorska uprava. Nedavno je i Europski sud za ljudska prava u sličnom predmetu usvojio tužbu zatvorenika, pa je očito i to bio jedan od razloga zbog kojih je i Ustavni sud usvojio Pešinu tužbu. Pešina odvjetnica Višnja Drenški-Lasan, naime, istodobno se obratila i Europskom sudu...

Pritvor kao kazna
Zašto je Ustavni sud pustio Pešu na slobodu? Zato što su suci Županijskog suda u Zagrebu i Vrhovnog suda trebali uzeti u obzir i načelo razmjernosti kad su Peši produljivali pritvor, odnosno uzeti u obzir koliku kaznu bi Peša, ako bude osuđen, mogao dobiti.

Ovako, 20-mjesečni pritvor pretvorio se u izdržavanje kazne, što se ne smije događati.


Neljudski uvjeti

Iako Peša nije pušten iz pritvora zbog loših uvjeta, nego zbog pretjerano dugog pritvora, njegova tužba mogla bi koristiti pritvorenicima koji ostaju unutra. Zapravo bi se i država trebala napokon pobrinuti da smanji nevolje pritvorenika, ako ne želi plaćati mnoge naknade od po desetak tisuća eura koje bi zatvorenicima mogao dosuditi Europski sud za ljudska prava.

Pogledajte na vecernji.hr