Visoko obrazovanje

Sedam ocjena – A će biti kao petica, a FX gora od jedinice

Foto: Antonio Bronić/Pixsell
Sedam ocjena – A će biti kao petica, a FX gora od jedinice
13.10.2010.
u 10:00
Do sada je negativna bila samo jedna ocjena, jedinica, a ubuduće dvije ocjene, odnosno dvije slovne oznake – F i FX značit će da student nije zadovoljio potrebnu razinu znanja.
Pogledaj originalni članak

Sedam ocjena za utvrđivanje kvalitete znanja i sposobnosti studenata, ukidanje školarina i uvođenje administrativne upisnine, izjednačavanje veleučilišnog stručnog i sveučilišnog preddiplomskog studija,, vraćanje magisterija kao prvog znanstvenog stupnja – samo su neke od značajnih novosti koje će zaživjeti u visokom školstvu ukoliko se prihvate nova zakonska rješenja koje su ponudili stručnjaci u suradnji s mjerodavnim ministarstvom obrazovanja. Brojčane ocjene koje su sada stupnjevane od 1 do 5 zamijenit će se slovima koja će govoriti o sedam razina znanja svakog studenta.

Brojkama odzvonilo

Novo ocjenjivanje omogućit će usporedbu znanja naših i studenata u ostalim europskim zemljama. Do sada je negativna bila samo jedna ocjena, jedinica, a ubuduće dvije ocjene, odnosno dvije slovne oznake – F i FX značit će da student nije zadovoljio potrebnu razinu znanja. Najbolja će biti ocjena A koja govori o izvanrednom uspjehu sa samo nekoliko nevažnih pogrešaka. Osim te, vrlo je važna novost predloženo ukidanje školarina. Umjesto njih uvodi se termin upisnina kojom se želi onemogućiti fakultete da sami određuju iznose koje studenti, odnosno njihovi roditelji moraju plaćati po akademskoj godini.

Zbogom školarini

Tako bi ubuduće svaka akademska godina na preddiplomskim i diplomskim studijima mogla stajati maksimalno 60 posto prosječne plaće u RH (malo više od tri tisuće kuna), a poslijediplomski studiji neće moći biti skuplji od stopostotnog iznosa jedne prosječne plaće. Cijena akademske godine na našim studijima sada je bila vrlo različita. Primjerice, preddiplomski studij klasične harmonike u Puli stajao je 18.500 kuna, a preddiplomski i diplomski integrirani studij dentalne medicine u Splitu 15.000 kuna. Najjeftiniji poslijediplomski studiji stajali su barem 12 tisuća kuna. – To više nećemo dopustiti, ne mogu se cijene određivati proizvoljno – poručuju iz Ministarstva obrazovanja.

Dodaju također da će 60 posto prosječne plaće biti maksimalan iznos koji će pojedini student morati platiti, ali ostaje činjenica da će država pojedincima zbog njihove izvrsnosti ili nekih drugih kriterija subvencionirati školarinu ili je pojedinim generacijama u cijelosti financirati. To u konačnici znači da će najviše studenata ubuduće školovanje plaćati i nekoliko puta manje nego do sada. Isto tako, nakon završetka diplomskog studija neće se dodjeljivati titula magistra već će ona, kao i do prije nekoliko godina, označavati završetak prvog dvogodišnjeg ili trogodišnjeg poslijediplomskog studija, odnosno stjecanje prve znanstvene titule.

Izjednačit će se položaj preddiplomskog veleučilišnog stručnog studija sa sveučilišnim. U praksi to znači da će primjerice student koji je završio stručni studij ekonomije diplomski studij moći nastaviti na nekom sveučilišnom ekonomskom fakultetu odnosno studiju. Zanimljivo je također da će sveučilišni nastavnici morati imati akademsku dopusnicu koju će im rektor sveučilišta izdavati na rok od pet godina.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

B6
Booyaka 619
10:40 13.10.2010.

FX - fucked up extremely....

JA
jankoprekobrda
10:43 13.10.2010.

Jos kada bi studiranje zaista postalo studiranje, a ne neko prosireno srednjeskolsko ucenje. jos kada bi se studente poucavalo u znanstvenom pristupu problemu. Jos kada bi studenti zavarsavali studije sa stavrnim i primjenjivim znanjima a ne sa nabiflanom teorijom. Jos kada bi profesori bile osobe koje su se dokazale primjenom svojih znanja u struci a ne neki politicki podobnici. Jos kada bi profesori bile osobe kojim je zaista stalo prenijeti znanja na mlade ljude a ne rutinski odrzati monotono predavanje koje je samo sebi svrha.

LA
lacković
10:28 13.10.2010.

još kad bi se mogao promijeniti mentalitet profesora pa da ne ruše studente zbog jednog pitanja, da izbace hrpu nepotrebnog gradiva i da se fokusiraju na bitno, da se izbace usmeni ispiti kojih u kanadi npr. uopće nema, a ponajviše da se napravi razlika između ocjena, jer na većini naših fakulteta na masu ispita ideš ne znajući hoćeš li pasti ili dobiti 5, najviše zbog navedenog na početku komentara - između pada i četvorke ili petice često je razlika u jednom jedinom pitanju. onda se pljuje po našim studentima i kaže se da ne uče dovoljno i čudimo se kako ovi vani svi prolaze bez problema; naravno da prolaze jer ne moraju provoditi tjedne, čak i mjesece u štrebanju za jedan jedini ispit i ne trpe samovolju profesora koji se ponašaju kao šerifi. u teoriji se trpamo na zapad, a to ne možemo pratiti u praksi, kako u školstvu, tako i u privredi.