OSIJEK - Osijek je i jučer brujao o likvidaciji Vladimira Barbarića Papa, a po kuloarima se navelike raspredalo o mogućim motivima ubojice, kao i o tome tko bi, i iz kojeg "klana", mogao biti sljedeća meta.
S obzirom na činjenicu da se o Papu u Osijeku u pravilu pričalo šaptom, jer su mnogi bili svjesni da dio onoga čime se godinama bavio nije bilo "s ove strane" zakona, krug mogućih počinitelja i njihovih motiva vrlo je širok. Već i sama činjenica da je na njega 1991. i 1992. godine u Osijeku pokušan atentat, kao i da mu je, nakon smaknuća prijatelja Ivice Rotima Iće u Opatiji (i to pred očima vlastita djeteta!) još 2002. godine odaslana jasna poruka da je nekome i on gadno "stao na žulj", jasno govori o tome da će policija, po prilivu informacija iz kruga Barbariću bliskih osoba, vjerojatno ostati "kratkih rukava".
Osim kafića "In" i suvlasništva u dvjema kockarnicama, Pap je, pričaju bolje upućeni, posjedovao i nekoliko gradskih lokala, koje je davao u najam. Od suvlasnika Štedno-kreditne zadruge Strijelac, Gorana Čehobašića (kojemu traje suđenje za niz prijevara) nedavno je, navodno, preuzeo i lanac pekarnica "Zlatno zrno". Neko je vrijeme, također prema neslužbenoj informaciji, Barbarić u Osijeku držao i trgovinu "Wit boy", te u suvlasništvu lokal "Ban", a prije rata i poznatu osječku diskoteku "Sound", kao i brojne poker-aparate. Njegovi prijatelji pričaju da nikad nije bio bez pozamašnog iznosa novca u džepu.
Novih informacija o lovu na ubojicu jučer nije bilo. Obdukcija, prema riječima istražnog suca Dragana Šimenića, u prijepodnevnim satima još nije bila dovršena, premda dvojba oko toga je li u Papa u petak prije ponoći ispaljeno svih 9 metaka iz automata nepoznate marke (koliko je čahura pronađeno na mjestu likvidacije), ili "samo" 6, kako je rečeno prije obdukcije, ništa ne mijenja na stvari. Trenutačno je mnogo važnije odgovoriti na pitanje može li osječka policija ući u trag očigledno profesionalnom ubojici, koji je za mjesto egzekucije - čime je svima odaslao vrlo jasnu poruku - svjesno izabrao najstrože središte grada, u kojem, posebice u petak navečer, sve vrvi od ljudi. Ako je suditi prema prijašnjim sličnim osječkim likvidacijama (premda taj termin, kao i termin "mafijaški obračun", odgovorni u PU uporno izbjegavaju) - nema razloga za optimizam.
U posljednjih pet godina, naime, na području Osječko-baranjske županije, s posljednja dva, izvršena su ukupno 54 ubojstva. Većina ih je, istina, razriješena, no ne i najteža. Podsjećamo samo na ubojstvo Miljenka Bulića u osječkom naselju Ljudevita Posavskog, 1999. godine, koji je također vrlo precizno, drugim riječima profesionalno, ubijen nedaleko od svoje kuće. I njega se u kuloarima povezivalo s nekim nelegalnim poslovima, uglavnom trgovinom automobilima, no ne želeći ulaziti u to jesu li takve priče imale osnove ili ne, ostaje činjenica da je njegov ubojica već petu godinu nepoznat. Ne znaju se još ni egzekutori Ante Lozića i Slavka Papića, ubijenih u travnju 1998. u Čepinu, a policijska "rak - rana" je i prošlojesenjsko ubojstvo Darka Dakića, vlasnika lanca gradskih mjenjačnica i poker-aparata. Njega je ubojica također dočekao, ali ispred njegove kuće, pa mu je kroz zatvoreni prozor "mercedesa", iz "scorpiona", 5. listopada lani u glavu sasuo cijeli rafal. Prigušivač, pritome, nije koristio, kao ni ubojica koji je u petak maknuo Vladimira Barbarića...
I premda je načelnik PU osječko-baranjske, Vlado Tuličić, na subotnjoj konferenciji za novinare rekao kako su, unatoč posljednjim dvama osječkim ubojstvima koja se u svemu uvelike razlikuju, iz godine u godinu statistički pokazatelji po tom pitanju sve bolji, činjenica je, ipak, da je svoje sugrađane otvoreno pozvao na punu suradnju. Na presici je, naime, Osječanima poručio: "Ovo djelo bez vaše pomoći nećemo moći riješiti!", svjestan teškog posla koji njega i njegove kolege očekuje. (ri)