Ima li HDZ-ov veteran Vladimir Šeks snage pomrsiti račune Tomislavu Karamarku, šefu te stranke, na skorim unutarstranačkim izborima ili je njegova najava kandidature u stranačkoj utakmici samo manevar povrijeđenog političara koji želi izbjeći političku eutanaziju na zalasku karijere? Šeks nije dokraja otvorio karte, ali teško je vjerovati da bi se kandidirao za predsjedničku fotelju u HDZ-u. Prije za neku poziciju u vodstvu stranke.
Zašto se mora “svetiti”
U HDZ-u ne podcjenjuju Šeksove sposobnosti, posebice njegovo poznavanje odnosa u stranci, njegovo dugogodišnje političko iskustvo i lukavstvo, ali u vodstvu HDZ-a drže da Šeks nema uporište i utjecaj među članstvom. Štoviše, da nema nikakvu logistiku kojom bi mogao izazvati stranačke “potrese”. Naši sugovornici iz vrha HDZ-a smatraju da je Šeks najavom uključivanja u stranačku utakmicu, zapravo, raspisao natječaj i da sad čeka tko će se uloviti u njegovu mrežu.
– On ima krug ljudi u HDZ-u kojima je on bio mentor, kojima je pomagao da dođu do funkcija, koje je štitio. Druge logistike on nema – rekao je naš sugovornik. Šeks, nastavio je, uvijek mora imati neprijatelja jer on, naprosto, tako funkcionira. Bez intrige, Šeks ne postoji, a iluzorno je bilo očekivati da bi političar takva kalibra i iskustva karijeru završio u sjeni smjene s Pantovčaka. Najava kandidature na unutarstranačkim izborima, tumače u HDZ-u, zapravo su aparati koji ga održavaju u političkom životu.
Kada se analiziraju tekstovi koje su proteklih dana objavili mediji navodeći izvore bliske Šeksu, jasno je da on za svoj odlazak s Pantovčaka krivi Tomislava Karamarka. Tako se iz krugova bliskih Šeksu provlače teze da je Karamarko upravo uoči izbora u HDZ-u s predsjednicom RH dogovorio Šeksovu političku likvidaciju uvjeren da mu stari politički lisac sprema minu – protukandidata Andreja Plenkovića. Otkad je Karamarkova ekipa preuzela HDZ prije četiri godine, a posebice u prvoj godini stranačkog mandata, vladalo je nepovjerenje prema Šeksu kao osobi koja priprema Plenkovića za detronizaciju Karamarka. Šeksa je u odnosu s Karamarkom opterećivala njegova privrženost Jadranki Kosor, bivšoj šefici HDZ-a, od koje se Šeks nikada nije potpuno distancirao. Navodno je kap koja je prelila čašu bilo Šeksovo gostovanje u jednoj televizijskoj emisiji kada je prozvao Karamarka zbog izbacivanja J. Kosor iz HDZ-a. Ubrzo se Šeks evakuirao iz Sabora i prešao na Pantovčak za savjetnika Kolindi Grabar-Kitarović. Tada se već tumačilo da se Karamarko tako rješava Šeksa koji je napustio saborske klupe, ali i stranački život te političku situaciju promatra s predsjedničina brda.
Uzimajući sve te okolnost u obzir, Šeks se ima motiva “svetiti” Karamarku.
Izazvao Šeks potrese ili ne, u HDZ-u su uvjereni da će Karamarko na izborima imati više protukandidata. Snaga, izgledi, pa i brojnost kandidata ovisit će ponajprije o tome kako će funkcionirati Vlada HDZ-a i Mosta, a najviše o tome hoće li Karamarko uspješno namiriti i zadovoljiti HDZ-ovo članstvo u podijeli funkcija u novom vladajućem aparatu. Izbor ministara, koji je velikim dijelom bio određen i voljom premijera Oreškovića, ali i Mosta, izazvao je nezadovoljstva u HDZ-u, pa Karamarko sada u novom dijeljenju karata ima priliku “usrećiti” svoje članstvo. Tu tezu potvrđuju i naši sugovornici u HDZ-u koji smatraju da bi Karamarko mogao na stranačkim izborima “proći lišo” upravo uz pravu dozu podjele funkcija u ministarstvima, javnim poduzećima, agencijama...
Krstičević bez ambicija?
Iako će se izbori u HDZ-u raspisati sredinom veljače, a predsjednik stranke se bira po principu jedan član jedan glas krajem svibnja ili početkom lipnja, zasad se nitko osim Karamarka nije službeno izjasnio da puca na tu poziciju. No u HDZ-u kao moguće protukandidate vide vječnog pretendenta Andreja Plenkovića, HDZ-ova europarlamentarca, Davora Stiera, Kosoričina stranačkog ideologa i europarlamentarca, ali i umirovljenog generala Damira Krstičevića, nesuđenog ministra obrane. Budući da je najnovije ime u toj kombinaciji, najzanimljiviji je Krstičević koji je osobno bio najpovređeniji jer na koncu nije izabran za ministra obrane. Naši sugovornici iz HDZ-a kažu da Krstičević uživa veliki ugled i potporu među članstvom, posebice u svojoj desetoj izbornoj jedinici gdje se na izborima suprotstavio suborcu Anti Kotromanoviću.
– Krstičević je general, obrazovan i dalje se školuje, prošao je rat, domoljub je, te kvalifikacije naše članstvo cijeni – rekao je naš izvor iz HDZ-a koji u Krstičeviću vidi mogućeg Karamarkova protukandidata.
Krstičević nam je pak jučer rekao da on nema ambicija biti predsjednikom HDZ-a. – Ja sam vojnik, a ne političar. Tako se osjećam, to su vrijednosti koje njegujem, to je moj poziv – rekao nam je Krstičević dodajući da će u životu biti što bude, naglašavajući da nema ambicija.
>> Vladimir Šeks: Ako se Vlada ne posloži, Karamarko će imati protukandidata
Jedini pravi protukandidat bio bi mu Hasanbegovic. Taj bi u ovom trenutku dobio i predsjednicke i parlamentarne izbore..i to s osjetnom prednoscu. I unatoc Apisu i agitpropu.