Poticaji iz godine u godinu kasne, no poljoprivrednici više nemaju vremena čekati niti raditi na dug nego za najvećih ulaganja očekuju novac – poručili su u četvrtak iz Hrvatske poljoprivredne komore tražeći od resornog Ministarstva poljoprivrede što hitniju isplatu potpora za lanjsku sjetvu kako bi mogli početi ovogodišnju. Zakonski rok za isplatu lanjskih poticaja je 30. lipnja ove godine, no svako odgađanje ne bi bilo racionalno korištenje nacionalnog proračuna jer bi značilo manju proizvodnju, manje zasijanih poljoprivrednih površina, a na kraju i manju konkurentnost hrvatske poljoprivrede, koja je još od 1995. godine na klimavim nogama, kažu u HPK.
Napominju kako domaći poljoprivrednici trebaju imati jednake tržišne uvjete kao oni u europskim zemalja. Naime, države Europske unije imaju visoke standarde, ali i visoke tržišne subvencije, bez kojih ne može funkcionirati ni hrvatska poljoprivreda.
– Hrana je danas strateški najznačajnija grana u svijetu bez koje nijedna država ne može opstati – kazao je zamjenik predsjednika HPK Frane Ivković, ističući kako su o problemima htjeli razgovarati i s ministrom, no više od mjesec dana čekaju audijenciju.
Komentirajući prijedlog zakona kojim bi članstvo i članarine u HPK bile dobrovoljni umjesto, kao dosad, obvezni, Ivković je kazao da je komora udruženje svih seljaka RH. – Komu to odjednom smeta, ne znamo, ali ćemo tražiti prijatelje i potporu iz EU – najavio je, ističući kako bi gašenjem HPK Vlada očito lakše pojedinačno pregovarala s udrugama.
Od danas je u HPK otvoren kandidacijski postupak za novog čelnika jer je dosadašnji Darko Grivičić dao ostavku. Odluku o novom vodstvu donijet će skupština 3. travnja.
Ne razumijem te "seljake", oni kao da rade za državu ili za Vladu a ne za sebe. Tko ih tjera da rade, ako im se ne isplati. Pa neka ostave polja nezasijana, a oni neka odmaraju, ako misle da im je to bolje. Ne može država biti njihovo leno. Ne smoje se dogoditi njihova ucjena, kao ni ucjena bilo koga drugog. Činjenica je su se mnogi od njih dobro obogatili na tome što se ne isplati, a da je uvoz hrane sve veći.