Vaš glas – Miroslav Kovač (48)

Selo izumire pa i brašno za kruh moramo uvoziti

Foto: Dusan Mirkovic/Pixsell
Selo izumire pa i brašno za kruh moramo uvoziti
11.01.2015.
u 00:12
Još jedna teška godina za gospodarstvo, a najteža za poljoprivredu, tako Miroslav Kovač, tajnik Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) Hrvatske Život, ocjenjuje prošlu godinu
Pogledaj originalni članak

Još jedna teška godina za gospodarstvo, a najteža za poljoprivredu, tako Miroslav Kovač, tajnik Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) Hrvatske Život, ocjenjuje prošlu godinu. Politika spram sela nije izdržala pritisak višegodišnjih teških vremenskih nepogoda i nije poduzela ništa da pomogne već ionako osiromašenom selu pod tržišnim pritiskom subvencioniranih europskih proizvoda, tvrdi on.

Rezultat toga katastrofalno je nazadovanje i produbljena ovisnost o uvezenoj hrani, zbog čega ćemo se nanovo zaduživati i rasprodavati državna dobra. A u tome, smatra Kovač, veliku odgovornost ima ne samo politika nego i mediji koji marginaliziraju probleme poljoprivrede.

– Zbog vremenskih neprilika i besparice na selu su nedovršene i berba kukuruza i kampanja šećerne repe. Katastrofalno opada broj farmi i krava, a uvoz mesa i mesnih prerađevina se udvostručio. Nedostaje nam i domaćeg brašna za kruh naš svagdašnji, dok broj OPG-a raste pod ovršnim blokadama, što dovodi i do odlaska velikog broja mladih iz ruralnih prostora – kaže Kovač.

Oni kao da i dalje ne postoje, što je samo jedan aspekt političkog sljepila, dodaje Kovač. S loše pripremljenim programom razvitka ruralnog prostora nespremni smo i za mobilizaciju sredstava iz fondova EU, a osim što vlast nije učinila ništa da pripremi OPG-e za apsorpciju tih sredstava, financijskim opterećenjima oko legalizacije objekata i drugim administrativnim postupcima još im je i otežala zadaću.

>>Od danas plavi diesel za 80 661 poljoprivredno gospodarstvo

>>Svježe točeno mlijeko iz 'automata' osvaja Zagreb

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

NT
Nikola Turajlić-jaružalo
00:56 11.01.2015.

Kako naši seljaci i radnici ne mogu razumjeti da se trebaju riješiti sa radošću svojeg zamornog rada, jer je Lijepa naša kao neovisna država i članica transatlanske zajednice naroda postala postindustrijska i postagrarna zemlja. Ovo znači da su ih naši osloboditelji oslobodili rada i da mogu uživati u svijem novom životu bez obaveza i sa puno domoljubnih igara. Ako im u kojem slučaju ponestane kruha, ovaj ih čeka u kartonima solidarnosti u trgovinama sa prehranom, a toplo varivo mogu dobiti u Caritasovim kazanima. U tamnici su komunisti pjevali da je njima njihova borba dala da imaju Tita za maršala. Medjutim nije jasno zašto naši veledomoljubi ne pjevaju da im je njihova bojna dala da imaju Franju za generala, zar ne?

BE
benkovac
04:57 11.01.2015.

kakav narod yakvi politicari pa takva idrzava da je clanak o partizanimaustasama,lijevim i desnim bilo bi tisuce komentara, A ovako kad je clanak zivotni onda nas to ne zanima. O jadna zemljo,neces dugo s takvom svijescu i obrazovanoscu.

Avatar Point_of_view
Point_of_view
13:42 11.01.2015.

A gdje ste potrosili novce od poticaja? Recimo, primjera radi, Anton Laslo je u zadnjih 10 godina dobio preko 25 milijuna kuna poticaja i opet kuka, da nema s cime financirati sljedecu sjetvu. Osim toga, taj gospodin/seljak zaposljava samo dvoje radnika na koje place doprinose. Zato dragi seljaci, sto prije propadnete, to bolje za porezne obveznike. Jer vi jednostavno niste sposobni zivjeti od svoga rada.