Đuro Sessa:

Sudski postupci mogu biti brži, ali je pitanje hoće li to donijeti kvalitetu i željeni rezultat

Foto: Marko Lukunić/Pixsell
Sudski postupci mogu biti brži, ali je pitanje hoće li to donijeti kvalitetu i željeni rezultat
05.02.2018.
u 15:45
Ustvrdio je da se nekad radi o vrlo složenim pitanjima koja zahtijevaju duže raspravljanje, pogotovo na drugom stupnju
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa izjavio je u ponedjeljak, komentirajući problem dugotrajnosti sudskih postupaka, da prvostupanjski postupci u Hrvatskoj prosječno traju 300 dana te da bi oni svakako mogli biti brži, ali je pitanje hoće li to donijeti kvalitetu i željeni rezultat. Novinari su pitali Sessu za problem dugotrajnosti postupaka nakon predstavljanja projekta učenja stranih jezika za pravosudne dužnosnike, navodeći kako još nije potvrđena optužnica protiv Milana Bandića u slučaju Agram te da se dosta čeka i na odluke Vrhovnog suda. Sessa je odgovorio kako je pogrešno na temelju nekoliko predmeta, koji jesu javnosti značajni zbog osoba koje su u njega uključene, suditi i donositi generalnu ocjenu.

Sve se može ubrzati, samo je pitanje je li brzina uvijek kvaliteta 

"Prosječno postupci u Hrvatskoj pred sudovima prvog stupnja traju oko 300 dana, odnosno 10 mjeseci. Neki traju kraće, a neki traju dulje. Mogu li se ubrzati, mogu, sve se može ubrzati, samo je pitanje je li brzina uvijek kvaliteta", rekao je. Ustvrdio je da se nekad radi o vrlo složenim pitanjima koja zahtijevaju duže raspravljanje, pogotovo na drugom stupnju. “Odgovor da li mogu biti brži, svakako mogu, ali hoće li to uvijek donijeti kvalitetu i željeni rezultat to je drugo pitanje“, zaključio je Sessa.

Na novinarsku konstataciju kako postoji opasnost da slučaj protiv predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija ode u zastaru te da se na Vrhovnom sudu više od godinu odlučivalo o prijevodu na mađarski, Sessa je rekao da nije sudac u tom predmetu, ali smatra kako kazneni odjel Vrhovnog suda ne bio smio biti žalbeni, odnosno da bi postupci bili brži kad bi se osnovao visoki kazneni sud. Upitan je li sramotno da "slučaj Maškarin" padne zbog zastare, Sessa je rekao kako ne bi htio biti ciničan jer je to vrlo ozbiljan predmet, te da misli kako se to nije trebalo dogoditi.

Zastara je institut i ne bi trebalo praviti preveliko pitanje osim u bitnim predmetima

"Meni se čini  da je to pitanje prije svega medicinske struke, a suci naravno nisu medicinari, pa je u tom jednom srazu puno toga trebalo naučiti. S druge strane, zastara jeste institut, moguća je zakonom, pa kad se dogodi ne bi trebalo od toga praviti preveliko pitanje osim u bitnim predmetima", poručio je.  Tu se govorilo o kaznenoj odgovornosti liječnika, a što se tiče gospodina Maškarina u osnovnoj stvari tu će on dobiti, pa pitanje njegove zadovoljštine neće biti dovedeno u pitanje, rekao je Sessa.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

I1
ing-12345
16:59 05.02.2018.

Pa gospodin Đuro Sessa misli da je stand up komičar. Samo je prošli tjedan nakon 15 godina suđenja otišao proces u zastaru protiv krirurga koji je zdravom čovjeku odrezao nogu. A danas je objavljena vijest da u procesu Agram gdje je optužen Milan Bandić sud već dvije godine pregledava medicinsku dokumentaciju jednog od suoptuženika. Hrvatsko pravosuđe nema nikakvu kvalitetu bilo sporo bilo brzo i mi građani RH moramo pd hitno nešto poduzeti da očistimo pravosuđe.

DU
Deleted user
17:10 05.02.2018.

Nevjerojatno po stoti puta! Šuplja priča, mlaćenje prazne slame! Moglo bi, trebalo bi...Svašta!

NT
Nikola Turajlić-jaružalo
16:27 05.02.2018.

Kada bi se sudski procesi brzali, moglo bi doći do velikih nepravdi. Tako je ugledni poslovnjak Tomislav Horvatinčić, ni kriv niti dužan mogao dopasti bajbokane, ali se na svu sreću, po dugotrajnom postupku, utvrdilo da se nezgoda dogodila zbog toga što je ovaj u momentu sudara plovila bio u stanju sinkope. U pretpotopska vremena se govorilo o sudskom izrugivanju pravde, dok moderno sudovanje se drži načela da je bolje milion krivaca osloboditi, nego jednog nevinog osuditi, a u čemu samorazumljivo prednjači nezavisna Hrvatska.