Washington je kao "važan korak naprijed" ocijenio nedjeljnu odluku vlade izraelskoga premijera Ari"ela Sharona da prihvati mirovni plan Kvarteta - SAD, Europske unije, UN-a i Rusije - za rješenje izraelsko-palestinskoga sukoba. Vlada je odluku donijela tijesnom većinom glasova, uz opiranje desnice i suzdržanost nekolicine ministara iz Sharonova Likuda, nakon što je dobila uvjeravanja američke vlade da će "posve i ozbiljno uzeti u obzir" 14 neobjelodanjenih izraelskih primjedaba. Palestinci i njihov premijer Mahmud Abbas su nezadovoljni i zahtijevaju da Izrael, kao i oni, plan prihvati bezuvjetno.
Plan u tri faze predviđa stvaranje palestinske države 2005. godine.
U prvoj fazi, koja istječe s ovim mjesecom, Palestinci moraju prekinuti protuizraelsko nasilje i obnoviti sigurnosnu suradnju s Izraelom, provesti političke preobrazbe te izraditi nacrt ustava kao temelj za slobodne i poštene izbore. Izrael se mora početi povlačiti s područja zauzetih nakon 28. rujna 2000., zamrznuti širenje naselja na zauzetim područjima, olakšati humanitarni položaj Palestinaca smanjujući ograničenja kretanja ljudi i roba te izraziti predanost stvaranju neovisne palestinske države. Potonje je Sharon u nedjelju učinio. Arapske zemlje moraju istodobno prestati plaćati nasilne palestinske skupine.
U drugoj fazi, do kraja godine, napori bi se usmjerili na stvaranje palestinske države na načelima suvereniteta te s privremenim granicama. Uvjet je da Palestinci dobiju vodstvo koje se odlučno suprotstavlja terorizmu i gradi demokratski sustav, te da prihvate ustav. Kvartet će, čim palestinski izbori uspješno završe, prirediti međunarodnu konferenciju usmjerenu na gospodarski razvoj. Arapske zemlje moraju obnoviti sve prekinute odnose s Izraelom.
U posljednjoj fazi, u sljedeće dvije godine, Palestinci moraju s Izraelcima dogovoriti razgraničenje i rješenje položaja Jeruzalema, židovskih naselja na Zapadnoj obali i u Gazi, te izbjeglica.
Arapske zemlje moraju s Izraelom uspostaviti i pune normalne međudržavne odnose. Izraelska je vlada u nedjelju odbila mogućnost da se palestinski izbjeglice nasele u Izraelu "jer bi to državu demografski razorilo".
Prije ikakvih ustupaka Sharon zahtijeva potpuno raspuštanje "terorističke infrastrukture".
Stojan de Prato