MENTALNE BOLESTI

Shizofrenija pogađa 1% populacije, muškarce teže

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Igor Filipčić, predstojnik Klinike za psihijatriju Sveti Ivan
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Igor Filipčić, predstojnik Klinike za psihijatriju Sveti Ivan
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Zagreb: Igor Filipčić, predstojnik Klinike za psihijatriju Sveti Ivan
12.12.2024.
u 13:00
Kod muškaraca se javlja najčešće u adolescentskoj dobi, a kod žena između 23. i 30. godine. Stručnjaci skidaju stigmu s te bolesti
Pogledaj originalni članak

Nužno je senzibilizirati društvo za mentalne bolesti te stvoriti okružje u kojem će se u javnom diskursu izjednačiti fizičke i mentalne bolesti kako ne bi bilo nikakve stigme ni srama kod pacijenata, poruka je stručnjaka za mentalno zdravlje s 5. hrvatske konferencije o shizofreniji "Shizofrenija 360" koja je u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan okupila brojne domaće i inozemne stručnjake. Glavna tema trodnevne konferencije je interdisciplinarnost, a cilj je u liječenje pacijenata, uz psihijatre kao prvu kariku u lancu, uključiti i psihologe, psihoterapeute, fizijatre, socijalne radnike, socijalne pedagoge, radne terapeute te medicinske sestre.

– Shizofrenija je bolest koja se javlja u jedan posto opće populacije, podjednako kod žena i muškaraca. Kod muškaraca se javlja najčešće u adolescentskoj dobi, a kod žena između 23. i 30. godine. Vrlo često bolest snažnije pogađa muškarce, a uzrok su često genetske predispozicije. Iznimno je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju te pacijentima pružiti cjelovitu podršku koja podrazumijeva farmakoterapiju kao prvi korak, ali nakon toga ništa manje važna nije psihoterapija, fizička aktivnost te različite terapije podrške koje su sve dostupne u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan – naveo je prof. Igor Filipčić, predstojnik Klinike za psihijatriju Sveti Ivan.

Shizofrenija je kronična mentalna bolest, a glavni je cilj svih stručnjaka koji sudjeluju u liječenju ove bolesti pomoći pacijentima da što lakše žive sa svojom bolešću te se integriraju u društvo. Na konferenciji su okupili sve relevantne stručnjake iz Hrvatske i regije koji se bave liječenjem shizofrenije kako bi razmijenili znanja, iskustva i prakse koje provode u svojim klinikama.

– Shizofrenija je bolest s tisuću lica, no mi danas imamo spektar rješenja koja mogu pomoći svakom pacijentu i omogućiti mu dostojan život u zajednici. Želimo skinuti stigmu sa shizofrenije i pomoći našim pacijentima da rade, žive kvalitetno i budu vrijedan dio našeg društva -– poručio je prof. Vladimir Grošić, ravnatelj Klinike. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.