Gotovo nevjerojatno zvuči da neka tvrtka, u ovo doba krize i recesije, povećava proizvodnju. Ako je još k tome riječ o drvnoj industriji, i to na području od posebne državne skrbi, onda je to zasigurno jedinstven slučaj u Hrvatskoj. Naime, dok poduzeća diljem svijeta smanjuju proizvodnju i otpuštaju radnike, Drvni centar Glina podiže proizvodnju, uvodi treću, noćnu, smjenu, povećava broj zaposlenika i investira u nova postrojenja.
Uložili 17 milijuna kuna
Drvni centar osnovan je 2006. godine, kao obiteljsko poduzeće koje vode tri generacije obitelji Pašić.
– Od prvotnih 18 zaposlenika, došli smo na sadašnjih 70, a uvođenjem treće smjene bit će stotinjak zaposlenika. Do sada smo ovdje uložili 17 milijuna kuna, a tijekom 2010. godine uložit ćemo još četiri milijuna u novu sušionicu, parionicu i nadstrešnice. Imamo osigurano tržište te hoblane elemente za namještaj i dovratnike izvozimo u Portugal, Španjolsku, Dubai i Egipat – rekao je Damir Pašić, vlasnik tvrtke.
– Posao je siguran, plaća redovita. Radnik koji ispunjava obveze i ne puši na radnom mjestu, na što je gazda naročito osjetljiv zbog opasnosti od požara, ne mora se brinuti za posao i može pristojno zaraditi, u odnosu na plaće u drugim tvrtkama u ovome kraju – kazuje nam jedan od radnika.
Osnovali Bioelektranu
Obitelj Pašić zadovoljna je glinskim područjem te već planira novu investiciju kojom bi upotpunili svoju proizvodnju. Naime, protekle su godine u Glini kupili 24.000 četvornih metara prostora, od čega je 5000 kvadrata zatvorenog prostora nekadašnje Pamučne predionice. Na tome prostoru osnovali su novu tvrtku - Bio elektranu, koja će od drvnog otpada iz vlastitog procesa proizvodnje proizvoditi struju i toplinsku energiju, koja bi ekološki mogla grijati velike potrošače - poput Kaznionice, škole, vrtića...
– Drvni centar i Bio elektrana dio su obiteljskog poduzeća Šerif d.o.o., nazvanog po imenu moga oca. Godišnje radimo između 35 i 40 posto ukupnog izvoza drveta iz Hrvatske u vrijednosti od 30 do 35 milijuna dolara. Naš je izvoz aktivirao luku Raša, koja je 15 godina stajala zatvorena. Uz to, preko luke Ploče izvozimo 20 posto rezane građe iz Bosne i Hercegovine.
Imamo zastupništva u Egiptu i Čileu te predstavnike u Dubaiju, Portugalu i Španjolskoj. Iako smo u jedan posto najefikasnijih poduzeća u Hrvatskoj i poslujemo na području od posebne državne skrbi, nemamo dovoljnu podršku državne, regionalne niti lokalne administracije – kaže Murat Pašić, Damirov otac.
Siguran im je izvoz u Egipat i Dubai, pa uvode treću smjenu
Zakone su prekršili i kupci nelegalnih IPTV usluga. 'Onaj tko je kupio nelegalan paket solidarno je odgovoran za štetu'
Kristina Delfin Kanceljak: Sumnjam da će država ići protiv nekoliko tisuća ili desetaka tisuća krajnjih korisnika tih 'usluga'
Oprez! Ovo su najrizičniji rabljeni auti koji se prodaju u Hrvatskoj
Drugi problem su štete koje je automobil pretrpio. Svaki auto prije ili kasnije doživi prometnu nesreću, no što je previše - previše je.
I ugledni Bild ismijava se zagrebačkom ruglu: 'Pa ovo je smetlište! Zar zaista ovdje moramo igrati?'
Kad smo se vozili taksijem do stadiona, taksista ga je nazvao "velikim sranjem". Morat ćemo se večeras prilagoditi specifičnim uvjetima ovog stadiona. Ljudi na TV-u uočit će da će tribina koja se vidi na kamerama biti potpuno prazna - pišu među ostalim
Vikendima čak 62,3% 13-godišnjaka više od tri sata dnevno radi aktivnosti koja može uzrokovati niz problema
Znate li koliko vas mogu koštati pretrage bez dopunskog osiguranja?