Vitalni interesi

Sigurnosne službe pratit će i suzbijati nasilništvo na internetu

Foto: AFP/PIXSELL
Sigurnosne službe pratit će i suzbijati nasilništvo na internetu
23.12.2010.
u 17:54
Hrvatska se najviše oslanja na kolektivnu sigurnost, a zbog ušteda planira se i zajednički razvoj obrambenih spsoobnosti s drugim zemljama
Pogledaj originalni članak

Nacrt Strategije nacionalne sigurnosti RH, na izradi kojeg je surađivalo 19 državnih ureda i institucija, predstavljen je u novom sjedištu MORH-a koji se nalazi u sklopu zagrebačke vojarne Croatia.

Vrlo općeniti tekst Nacrta objašnjavao je državni tajnik u MORH-u Pjer Šimunović, kao i Zlatko Gareljić, savjetnik predsjednika RH za obranu. Iz nacrta je jasno kako RH smatra da je zaštita vitalnih interesa i strategijskih ciljeva države najizravnije povezana sa savezništvom u NATO-u i putem članstva u EU. Z. Gareljić naglašava da su vitalni interesi RH ugroženi i putem tzv. netradicionalnih opasnosti, ekonomskom nestabilnosti države.

U Strategiji se, inače, korupcija također navodi kao jedna od opasnosti za stabilnost zemlje, ali su to i narušavanje energetske stabilnosti, pa i "širenje nasilničkih ideja i pokreta" preko interneta, kao što stoji u poglavlju o sigurnosnim službama. One će, stoji u Nacrtu, u suradnji s prijateljskim i savezničkim zemljama "ulagati posebne resurse u njihovo praćenje i suzbijanje". Posebni zadatak službi jest i zaštita povjerljivih informacija.

U Nacrtu se spominju i "dijelovi hrvatskog naroda izvan RH koji su sastavni dio hrvatskog nacionalnog tijela", a kojima valja osigurati stalnu zaštitu. Osim jamstava kolektivne obrane, naglašavaju se i savezničke obveze RH "U euroazijskom prostoru", dakle u akcijama NATO-a u svijetu. Kao čimbenik važan za nacionalnu sigurnost istaknuti su i slobodni javni, komercijalni i nekomercijalni mediji.

Na pitanja o opstanku HRZ-a, nije bilo konkretnih odgovora jer se budućnosti ratnog zrakoplovstva bavi strategija obrane (gotova za mjesec dana), no državni tajnik Šimunović naglašava kako, u uvjetima smanjivanja proračuna za obranu, neke države sporazumima pribjegavaju razvoju zajedničke obrambene sposobnosti. To bi vjerojatno značilo da je moguća suradnja našeg i ratnih zrakoplovstava nekih susjednih zemalja, kao što je već bilo najavljivano.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

AL
alapača
19:58 23.12.2010.

boktepita sta tu piše sitnim slovima i o čemu se tu zapravo radi. opet su progurali špijuniranje i maltretiranje građana bez dozvole ikakvog suda i javne, građanske, vlasti. joj, bar da imamo koga poštenog u politici, sredio bi to špijunsko Načertanije da se sve praši.

JA
jankoprekobrda
19:15 23.12.2010.

Dali to podrazumijeva i diktaorske rezime kakv vlada u EU, kao i drzavni terorizam kakv provode neke drzve poput USA, Izraela...

PI
pietrogross
18:41 23.12.2010.

gospodo,ja sam za nacionalnu sigurnost,ali nemojmo zaboraviti ljudska prava,bez toga nas nikad nece primiti u europu,ako je to cilj ove zemlje.