Iako su se svi saborski zastupnici tijekom rasprave o Zakonu o policiji složili da je građanski nadzor nad postupanjem policije važan, te je dobra ideja da se uz postojeće Povjerenstvo za rad po pritužbama u MUP-u, osnuje još 20 njih, odnosno po jedno u svakoj policijskoj upravi u Hrvatskoj, ipak su problematizirali činjenicu što bi članovi tih Povjerenstava radili bez naknada.
Tako je HDZ-ov Ante Babić podsjetio da se na javni poziv za imenovanje dva člana Povjerenstva 20. lipnja 2012. godine javilo samo pet kandidata koje su predložile organizacije civilnog društva.
- Ovim izmjenama predlaže se 20 odnosno 21 povjerenstvo po ispostavama naših policijskih ispostava sa tri člana i tri zamjene što je ukupno 120 ljudi. Ako to do sada nije moglo funkcionirati na razini cijele države sumnjam da će ovim izmjenama na žalost to funkcionirati i dalje. Ta neefikasnost će biti daleko veća. Trebalo bi poslušati sugestije onih koji su sudjelovali u raspravi da se to riješi na bolji način imenovanjem više članova i njihovih zamjena, odnosno plaćanjem naknada za iste kako bi se postigla veća učinkovitost – primijetio je Babić, a s njime se složio i zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin koji je zaključio da je novi prijedlog neprovediv.
- 120 članova povjerenstva plus centralno povjerenstvo 126 ljudi. Kad počnem razmišljati da li je moguće imati 126 članova NGO-a civilnog društva u Hrvatskoj koji su u istom trenutku kvalitetni i spremni odvajati znatan dio svoga vremena za rad pro bono oko predstavki građana, ja sumnjam – naglasio je Radin.
SDP-ov Franko Vidović se ne slaže s ovim zastupnicima te naglašava kako je ovo put kojim se treba krenuti.
- Udruge civilnog društva po svojoj vokaciji su volonteri i dobar dio njih radi pro bono. Znam da će biti teško u startu, ali ne mislim da je to tolika obveza, jer pretpostavljam da će se ta povjerenstva sastajati jednom mjesečno ili jednom u dva mjeseca kad se skupe određene pritužbe. Vjerujem da bi se mogli naći ljudi koji su zainteresirani i vjerujem da će se i civilne udruge iskazati - poručio je Vidović. SDSS-ov Mile Horvat vjeruje da svaki posao treba platiti jer se svaki posao koji se radi volonterski, i zavrašava na taj način.
- Dakle, ako mislimo ozbiljno raditi posao, onda ga treba ozbiljno i platiti i ne bi trebalo biti u državnom proračunu na poziciji Ministarstva unutarnjih poslova ukoliko će to doprinijeti kvalitetnijem radu i ako će to onda imati svoju punu ulogu civilne kontrole rada policije – komentira Horvat. I HNSov Boris Blažeković kazao je da smatra da članovi trebaju dobiti makar simboličnu novčanu naknadu.
SDP-ov Šime Lučin međutim tvrdi kako MUP nikako ne bi smio plaćati ljude koji će ih nadzirati. Većina zastupnika diskriminatornim je ocijenila prijedlog prema kojemu član povjerenstva ne može biti član političke stranke.
- Smatramo tu odluku duboko diskriminatornom, radi se o počasnoj funkciji uglednih članova lokalne zajednice, a to su i članovi političkih stranaka – drži Blažeković, a s njime se složio i HDSSB-ov Boro Grubišić.
>> 'Prijedlog zakona policiji omogućava da zataška povredu ljudskih prava'
Jesenti milu bigulicu, to je čudo nečuveno! Dični sabornik Lučin Šime napokon progovorio o nečemu drugom osim o pe...ima i lezbama.