PREDSJEDNIK KLUBA MOSTA:

Šimić: Presuda 'švicarca' pobjeda je udruga Potrošač i Franak te važan korak u zaštiti prava potrošača

Foto: Marko Prpić/Pixsell
Miroslav Šimić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
miroslav šimić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Miroslav Šimić
20.12.2016.
u 17:50
Uvijek ćemo pozdravljati propitivanje i utvrđivanje poštenosti uvjeta u takvim okolnostima, kako bismo bili sigurni da nijedan potrošač nije bespravno zakinut, zaključuje Šimić
Pogledaj originalni članak

Predsjednik saborskog Kluba Mosta pozdravio je u utorak odluku Ustavnog suda vezano uz švicarski franak, što je ocijenio kao veliki uspjeh udruga Potrošač i Franak u važnom koraku ka zaštiti prava potrošača.

"Ustavni sud utvrdio je danas da je Vrhovni sud propustio obrazložiti razloge za različito tumačenje istog pravnog standarda, u dijelu ustavne tužbe Potrošača koji se odnosi na valutnu klauzulu (tzv. švicarski franak). Riječ je o velikome uspjehu Saveza Potrošača i Udruge Franak i važnome koraku u zaštiti prava potrošača.

To pozdravlja i Most nezavisnih lista, koji se konstantno zalaže za promicanje poštivanja etičkih normi u poslovanju i politici", navodi Šimić u priopćenju.

Ističe kako je propust banaka da potrošače upoznaju s posljedicama sklapanja ugovora o kreditu predstavljao odlučujuću okolnost za ocjenu Vrhovnog suda da su ugovorne odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi nepoštene, no isto u odnosu na ugovornu odredbu o valutnoj klauzuli Vrhovni sud nije uzeo u obzir.

"U konkretnom su slučaju ugovori o potrošačkom kreditu bili opterećeni s dva bitna promjenjiva elementa, stoga se neizbježno trebalo ocijeniti jesu li potrošači bili svjesni ekonomskih posljedica takvog rizičnog ugovaranja", poručuje čelnik Mostova saborskog kluba.

Ističe kako zaštita prava potrošača mora biti prioritet, pogotovo kad se radi o kreditima koji čitave obitelji mogu ostaviti na ulici bez kune u džepu.

"Naša stvarnost je takva da ljudi često nemaju drugi izbor nego podići određeni iznos da bi osigurali osnovne uvjete za život, te ih moramo zaštititi da pritom ne dovedu sebe i svoju djecu u još teži položaj.

Uvijek ćemo stoga pozdravljati propitivanje i utvrđivanje poštenosti uvjeta u takvim okolnostima, kako bismo bili sigurni da nijedan potrošač nije bespravno zakinut", zaključuje Šimić u priopćenju.

>> Ured bivšeg predsjednika dodijelit će se onome kome je najpotrebitiji

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

JO
jocorluka
22:07 20.12.2016.

To da drzava vraca kredit za nekog;to ne postoji niti u jednom sistemu u svijetu,niti u drzavi izuzev hr,koju mozemo nazvati uvjetno drzava.Dakle drugovi sto su dizali kredit trebali su prije misliti.Nije problem banaka vec onih koji su ulazili u kredite koje nisu sposobni otplatiti.To sto prica most to nije relevantno,mostovci nisu dorasli funkciji gdje se nalaze i to je za hr veci problem od "svicaraca".