Zbog vala maloljetničkog nasilja ministar pravosuđa Ivan Šimonović ne bi preko noći mijenjao zakone i pooštravao sankcije. Kaže da bi odobrio oštrije kazne samo ako bi se radilo o najpogibeljnijim djelima, ako su ona u velikome porastu te ako bi taj potez odobrila struka koja bi eventualno dala procjenu da će oštrije kazne smanjiti vjerojatnost njihova počinjenja.
Tu ocjenu Šimonović je dao na upit novinara u Odvjetničkom domu na obilježavanju 28. dana hrvatskih odvjetnika. Dodao je kako izlaz iz maloljetničkog nasilja vidi u prevenciji, radu s roditeljima te odgojnim ustanovama. Kaže da je uvijek nasilje u porastu u vrijeme kriza te upozorava da su i žrtva i nasilnik djeca. Tema kojom odvjetnici obilježavaju svoj dan je "Vladavina prava i neovisnost pravosuđa".
Izlaganje o tome imao je bivši predsjednik Hrvatske odvjetničke komore i član njena upravna odbora, odvjentik Marijan Hanžeković. On kaže da je sustav u Hrvatskoj postavljen tako da nisu svi jednaki pred zakonom, a da je sva vlast koncentrirana u rukama premijera, što nije dobro.
Predsjednik Vrhovnog suda, Branko Hrvatin kaže da bi se sudbena vlast trebala odmaknuti od izvršne te ističe kako bi o regrutiranju sudaca, trajanju sudačke dužnosti i materijalnim pravima sudaca trebali odlučivati oni sami, a ne politička vlast. Hrvatin je rekao da sudstvo treba zaštititi i od "populističkih pristupa i zahtjeva i od volje mase", ali istaknuo i da se suci ne smiju od odgovornosti skrivati iza pojma nezavisnosti. Ministar Šimonović je ustvrdio kako je neovisnost pravosuđa u središtu reforme njegova resora.
Tko validira rad sudaca, kada će oni početi snositi odgovornost za krive odluke, a ne da se skrivaju iza neovisnosti i samostalnosti u radu, kada će odgovarati za dugotrajnost postupaka u kojima se odlučuje o malodobnoj djeci?