PROTIV AMERIČKE VOJSKE

Sin američkog marinca i bivši radijski voditelj postao guverner Okinawe

Foto: Reuters/PIXSELL
Danny Tamaki
Foto: Reuters/PIXSELL
Danny Tamaki
30.09.2018.
u 17:24
Njegovo stajalište jednako je kao i ono njegovog prethodnika, Takeshija Onage, koji je prošli mjesec umro od raka gušterače.
Pogledaj originalni članak

Danny Tamaki, sin američkog marinca i Japanke, izabran je u nedjelju za guvernera japanskog otoka Okinawe na platformi protivljenja američkoj vojnoj nazočnosti, porazivši kandidata kojeg je podržavala vladajuća koalicija japanskog premijera Shinza Abea.

Tamaki je porazio Atsushija Sakimu, koji je imao potporu Abeove Liberalno-demokratske stranke i njezina mlađeg koalicijskog partnera, prenijeli su japanska televizija NHK i agencija Kyodo.

Tamaki (58) je bivši radijski voditelj koji se posvetio lokalnoj politici i 2009. je izabran u parlament. Protivi se planiranom preseljenju američke zračne baze Futenme u drugi dio Okinawe. 

Njegovo stajalište jednako je kao i ono njegovog prethodnika, Takeshija Onage, koji je prošli mjesec umro od raka gušterače.

Tokijska središnja vlada i vlasti Okinawe već se dugo spore oko plana preseljenja zračne baze. SAD i Japan dogovorili su se da će preseliti bazu, koju okružuju škole, bolnice i trgovine, u slabije naseljeno područje, zvano Henoko, na sjeveru Okinawe. No mnogi stanovnici Okinawe, nezadovoljni što moraju snositi teret većine američkih vojnih snaga u Japanu, žele da se bazu posve makne s tog otoka.

Sakimova pobjeda udarac je za Abea jer su ti izbori bili prvi izbori visokog profila nakon njegove pobjede za čelnika LDP-a prošli mjesec čime bi mogao postati premijer s najdužim stažem u povijesti Japana.

Sakima je u kampanji stavio naglasak na gospodarske politike za poticanje rasta na Okinawi, najsiromašnijoj japanskoj prefekturi.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GV
golub Vaso
20:12 30.09.2018.

ni japanci neće više američke fašiste