Rezultate referenduma u Grčkoj komentirali su i hrvatski političari. U nastavku prenosimo njihove reakcije.
HDZ
Nakon objave rezultata grčkog referenduma, reagirala je i glavna oporbena stranka. – HDZ poštuje odluku grčkog naroda. Što se tiče ostanka Grčke u eurozoni o tome će, u danima koji slijede, tek odlučiti pregovori na najvišoj političkoj razini, kažu u stranci.
Ivan Vilibor Sinčić, Živi zid:
U stalnom smo kontaktu sa Syrizom već danima i zajedno smo s njima željeli i iščekivali ovakav ishod. Prema njihovom riječima, postojao je rizik da referendum propadne jer su imali malo vremena da osvijeste narod. Grci su odbili ultimatum i ucjene međunarodnih bankarskih hohštaplera i EU birokrata. Ovo je prvi korak k suverenosti Grčke. Čestitamo grčkom narodu što nisu posustali pod prijetnjama i što im je draža neizvjesna sloboda nego dugoročno financijsko ropstvo. Syriza mora ići i korak dalje te napraviti monetarnu reformu i vratiti svoju valutu. Nadamo se da će naš narod na sljedećim izborima prepoznati da je Živi zid jedini koji se bori za slobodnu i monetarno neovisnu Hrvatsku.
Ivo Josipović – Naprijed Hrvatska:
Relativno tijesan rezultat referenduma pokazuje duboku podijeljenost Grčke o tome kako riješiti dužničku krizu države i gdje je grčko mjesto u Europi. Rezultat referenduma, smatram, sami po sebi neće olakšati poziciju Grčke. Ovo je, i za Grčku, i za Europu mučna situacija koja je rezultat dugogodišnje neodgovorne politike trošenja iznad mogućnosti, ali i nesposobnosti Europe da pronađe održivi način rješenja dužničke krize u kojoj je Grčka. Naime, nije sve samo matematika. Ljudske sudbine i stabilnost društva su u pitanju. Grci moraju shvatiti da drugi ne žele platiti njihovo prekomjerno trošenje, posebno ne zemlje eurozone koje imaju niži standard od njih. S druge strane, Europa mora prihvatiti da mjere koje bi devastirale ljudske sudbine ali i cijelo grčko društvo nisu moguće. Grčka i zemlje eurozone međusobno se ucjenjuju. Grci prijete posljedicama koje će nužno pogoditi europsku ekonomiju i financije ako ne dođe do sporazuma, a Europa Grcima strašnim gospodarskim i društvenim posljedicama bankrota za slučaj da se ne nađe zajednički jezik. A zajednički jezik, kompromis i održivo rješenje krize naprosto se mora naći. I iz ovoga treba izvući pouku da trošenje preko mogućnosti kad-tad dođe na naplatu.
Nenad Stazić – SDP:
To je volja grčkog naroda, a kamo će ih to odvesti, to je zaista teško pitanje. Na koje nitko ne zna odgovor. Treba pričekati i vidjeti poteze Europske komisije.
Nikola Vuljanić – nezavisni zastupnik:
Iskreno se nadam da je Tsipras ipak uspio otvoriti vrata u novu stranicu europske povijesti bez obzira na zločeste komentare iz Hrvatske da su sami krivi. Nisu. Oni su dva-tri puta vratili dugove kao i Hrvatska, a nisu ni do glavnice došli i sad im je dosta toga. To vam može ići nekoliko tisuća godina, ali do glavnice neće doći, a krivci nisu toliko zemlje Europske unije koliko banke i financijske institucije.
Mirela Holy – ORaH:
Ne mogu reći da me iznenađuje rezultat. Za sadašnju su situaciju u Grčkoj podjednako su odgovorne i zemlje Europske unije i bivše vlade Grčke koje su potpuno uništile proizvodnju u državi i Grčku pretvorile u zemlju uslužnih djelatnosti. Sličan scenarij, ako se ne trgnemo, dogodit će se i nama jer smo i mi postali tržište za strane proizvode, a domaća je proizvodnja uništena. Pojedine utjecajne države vodile su smisleno takvu politiku prema Grčkoj, a nedovoljno mudre ili korumpirane grčke vlade tome su jako pridonijele.
>> Tsipras: Grčka je dokazala da se demokracija ne može ucjenjivati!
>> Temelj sukoba pitanje treba li Grčkoj otpisati dio duga ili ne
Sinčić nema pojma što je suverenost! S takvim izjavama ga treba konfrontirati ove zime kad u Grčkoj nastupi posvemašnja bijeda i urušavanje države. Lako je "otkantati" one koji su ti posuđivali novac, to zna svaki ulični tip... Problem je što Grčka nije Hong Kong nego "pasivna" država EU, s urbaniziranim čobanima, svikla svakog "zaj.... ". Pa će ih i vratiti na taj stadij razvoja!