SISAK

Sindikalni čelnici pripremaju se za referendum: 'Očekujemo 600-700 tisuća potpisa'

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sindikati
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sindikati
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sindikati
03.04.2019.
u 14:10
U Savezu samostalnih sindikata misle da je prijedlog realan i u skladu s onim zemljama koje su u razini Hrvatske poput Češke, Mađarske, Slovačke...
Pogledaj originalni članak

Naš referendum i skupljanje potpisa ide s ciljem da se u Hrvatskoj radi ono što je moguće, a to je do 65 godina i da se u punu prijevremenu mriovinu bez penalizacije može ići sa 41 godinom staža i 60 godina života i da prijevremena mitrivina bude 35 godina mirovinskog staža i 60 godina života – rekao je u srijedu u Sisku Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske gdje su sindikati odradili sedmi pripremni skup s povjerenicima vezano uz planiranu referendumsku akciju „67 je previše“ koja će potpise skupljati od 27. travnja do 11. svibnja.

prikupljanje potpisa

Stručnjaci: Kraći radni vijek znači manje mirovine; Sindikati: To je manipulacija i plašenje javnosti

Inicijativa "67 je previše" od 27. travnja do 11. svibnja prikupljat će potpise birača za raspisivanje referenduma za izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, kojima će se tražiti da se granica za odlazak u starosnu mirovinu vrati na 65 godina, dob za stjecanje prava na prijevremenu mirovinu bude 60 godina, a penalizacija radi prijevremene mirovine smanji s 0,3 na 0,2 posto.

- Mislimo da je ovaj prijedlog realan, u skaldu s onim zemljama koje su ipak u razini Hrvatske poput Češke, Mađarske, Slovačke, itd. I kada jednog dana RH bude na stupnju razvoja kao Njemačka i skandinavske zemlje mi ćemo pozdraviti rad i do 70 godina, ali danas to nije moguće. Stoga očekujemo oko 600 do 700 tisuća potpisa kako bi poslali poruku Vladi i Saboru da su učinili veliku nepravdu i  da ljudi žele pravedan mirovinski sustav, ali ne onakav kakav promovira ministar Pavić nego onakav kakav je po mjeri hrvatskih radnika – dodao je Novosel.

Osim SSSH, u kampanji su i Nezavisni hrvatski sindikati te Matica hrvatskih sindikata čiji su čelnici također bili u Sisku.

- Još od Milanovićeve Vlade koja je počela ovo, upozoravamo da u RH nema uvjeta za produljenje radnog vijeka, no nitko nema sluha. U Hrvatskoj živimo trenutačno tri godina kraće od prosjeka Europske unije, te su projekcije da se nećemo s prosjekom Europe izjednačiti ni čak do kraja stoljeća, a da ne govorimo o skandinavskim državama. Mi imamo pet godina zdravog života nakon 65. godine, a u Europi je prosjek deset godina, a u nekim zemljama 15,16 i 17. A uz to je u RH  50 posto je veća smrtnost od kroničnih bolesti do 65 godine starosti od prosjeka Europske unije. Jasno je da rad do 67 ne može proći kod nas – napominje Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.

Sindikati će dakle potpise za svoj referendum protiv rada do 67 godine skupljati od 27. travnja do 11. svibnja i biti će to  treća njihova referendumska inicijativa. Protekle tri; 2010. protiv izmjena Zakona o radu te 2014. protiv outsourcinga u javnim službama i protiv monetizacije autocesta bile su uspješne te su Vlade odustajale od svojih namjera. 

Članovi sindikata 3. Maj dali izjave za medije nakon održanog sastanka s upravom Uljanika

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

I1
ing-12345
15:40 03.04.2019.

Svi trebamo potpisati za ovaj referendum i time dati šup kartu Plenkoviću i njegovim HDZ klimavcima udruženim sa klimavcima iz SDP-a, HNS-a ;HSS-a i Glas -a

DU
Deleted user
15:01 03.04.2019.

Gdje će se skupljati potpisi? Ide li taj referendum po novom zakonu?

LL
LUDI LJUDI
11:11 27.04.2019.

Sa kašnjenjem smo naišli na ove briljantne zaključke i znakove potpore po sistemu: svi neradnici ujedinite se. Jeste li se pitali zašto su Njemci Njemci a Hrvati sve više zauzimaju stavove bivše propale države i radnih navika sa istoka. Zamislite da je Njemačkoj o mirovinskoj reformi, umjesto Bismarcka odlučivao narod na referendumu. Ili da Papu bira narod umjesto na Konklavi. Oslobodi nas Bože neradnika, lopova i populističkih političara, koji eventualno nisu obuhvaćeni u ove prve kategorije.