Prosvjedni marš od Radničkog doma do Radničke

Sindikalni prosvjed 1. svibnja, do 2026. žele plaće od 1500 eura i minimalac od 750

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Prosvjedna povorka pod geslom "Za reforme, za ljude" na putu prema Maksimiru
Foto: Marin Tironi/PIXSELL
Zagreb: Konferencija za medije Saveza samostalnih sindikata Hrvatske
22.04.2022.
u 08:32
Od sredine sljedećeg tjedna, najavila je, pa sve do sredine svibnja na ulice i trgove će aktivisti, koji će građane informirati o radničkim pravima.
Pogledaj originalni članak

Nitko ih nije poklonio, radnička su prava izborena, a nakon dvije godine stanke zbog pandemije, na to će Savez samostalnih sindikata Hrvatske, kako sami kažu, podsjetiti prosvjednim maršem 1. svibnja. Kreću od Radničkog doma, gdje im je i sjedište, a ruta je Šubićeva, Zvonimirova, Heinzelova, Branimirova pa preko Zavrtnice do Radničke ceste.

Središnje događanje, na kojem će govoriti sindikalni predstavnici, bit će upravo ondje, kod rotora na broju 44, dvjestotinjak metara od Hrvatske udruge poslodavaca. Nimalo slučajno, objasnila je u četvrtak izvršna tajnica SSSH za međunarodne odnose i razvoj organizacije Dijana Šobota.

– Slogan nam je "Za Hrvatsku zadovoljnih radnika", a u sebi on sublimira dva temeljna zahtjeva – onaj za povećanje plaća i drugi, za snažnije i istinsko kolektivno pregovaranje. Okupit ćemo se u neposrednoj blizini HUP-a kako bismo upozorili poslodavce, koji ne pregovaraju u dobroj mjeri i ne poštuju kolektivne ugovore, da takva praksa nije dopustiva – kazala je Dijana Šobota pa dodala da je prosvjed na Praznik rada središnji dio aktivnosti koje SSSH planira, ali nikako ne i jedini.

Od sredine sljedećeg tjedna, najavila je, pa sve do sredine svibnja na ulice i trgove će aktivisti, koji će građane informirati o radničkim pravima. Tradicionalni skup o prioritetima i zahtjevima održat će se 29. travnja i u Tvornici kulture, gdje će se, kaže D. Šobota, sa sindikalnim povjerenicima odati priznanje onima koji su se istaknuli u unapređenju prava radnika. Pozvan je i državni vrh.

Od sredine sljedećeg tjedna, najavila je, pa sve do sredine svibnja na ulice i trgove će aktivisti, koji će građane informirati o radničkim pravima.A kako je glavni zahtjev sindikalnog prosvjeda onaj za povećanje plaća, o čemu se trenutačno, za javni sektor, pregovara i s Vladom, predsjednik SSSH Mladen Novosel objasnio je i što očekuje u budućnosti.

Foto: Marin Tironi/PIXSELL

– Da do 2026. godine prosječna neto plaća dosegne 1500 eura, a minimalna 750 eura. U suprotnom, svi zajedno gubimo utrku s drastičnim rastom cijena koje ne prati istovjetan rast plaća, zbog čega nam prijeti potpuna degradacija gospodarskog i socijalnog života – rekao je Novosel. Podsjetio je i na četiri granska sindikata udružena u SSSH, koja su, tijekom ožujka, poslala inicijative za pokretanje pregovora o sektorskim kolektivnim ugovorima HUP-ovim granskim udrugama. Odgovor je stigao zasad samo na jednu, i to negativan, kaže Novosel.

– Kod najvećeg dijela poslodavaca i njihovih udruga još uvijek postoji neobjašnjiv otpor prema kolektivnom pregovaranju, iako primjeri europskih zemalja, u koje naši radnici odlaze, pokazuju kako su sektorski kolektivni ugovori imperativ za održivo gospodarstvo, perspektivne i uspješne tvrtke te zadovoljne radnike – istaknuo je šef SSSH.

VIDEO: Poznata kao '50 nijansi sive', dionica državne ceste D2 ide u obnovu!

NOVI ZAKON O RADU

Prijedlog sindikata razljutio je mnoge zaposlene u javnom sektoru: Zašto žele božićnice samo za svoje članove?

U vrijeme Vlade Ivica Račana sindikalisti su uspjeli ubaciti u ugovore i tzv. doprinos solidarnosti za nečlanove, no to je Ustavni sud 2005. srušio kao diskriminirajuće i u suprotnosti s Ustavom zajamčenom slobodom udruživanja. Jedan od mogućih modela je da se za članove dogovore božićnice, regresi i jubilarne nagrade ili da se neka prava za članove ugovore u većem obujmu od ostalih.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
09:35 22.04.2022.

Ovi sindikati bore se samo za svoje guzice, njih nije briga za ljude zaposlene u privatnom sektoru koji financira javni. Naime ako mislite da vam nije dobro u državnoj firmi, odite radite kod privatnika pa organizirajte sindikate i prosvjedujte. Povraća mi se kada vidim Vilima Ribića, profesionalnog sindikalista.

Avatar mofo
mofo
08:38 22.04.2022.

Di je vilim, u vili?

DU
Deleted user
09:05 22.04.2022.

Slogan "Za Hrvatsku zadovoljnih radnika" je nešto nestvarno, jer dok se ne riješi tajkunstvo i sveopća kradež, teško ostvarivo. Možda za one koji sjede na dvije stolice, pa dobivaju poticaje za poljoprivredu, a rade u tvornicama ili druš. institucijama radi zdrastvenog i mirovinskog osiguranja. Međutim, to nisu i neće biti ti kojim je rad u tvornicama, uredima jedino zanimanje.