Sindikat naftnog gospodarstva izdao je priopćenje u kojemu se ograđuje i odbacuje izjave ministra rada Miranda Mrsića koji je kazao kako je do povećanja plaća u državnim poduzećima došlo zbog kolektivnih ugovora koji su naglo potpisani krajem 2011. godine, nakon što godinama nisu potpisivani. U tom smislu javno je prozvao PLINACRO zbog povećanja plaća za 19 posto.
>>Šok: Javne tvrtke povećale plaće, umjesto da ih režu!
U prilog demantiranju izjave ministra Mrsića naveli su nekoliko tvrdnji koje prenosimo:
1) Od osnutka u PLINACRU su kontinuirano, iz godine u godinu, potpisivani kolektivni ugovori. Izuzetak je važeći kolektivni ugovor koji je potpisan na šest mjeseci zbog zastoja u pregovorima uzrokovanog odlukom Vlade RH kojom je u 2010. godini u PLINACRU smanjena cijena sata rada za 6% .
2) Važeći kolektivni ugovor potpisan je 30. lipnja 2011. s važenjem do 31. prosinca 2011. uz mogućnost produžene primjene od godinu dana.
3) Uz cijenu sata rada kolektivnim ugovorom za 2010. umanjeni su regres i božićnica za 57%.
4) Kolektivnim ugovorom za 2011. godinu nije se uspjelo dostići cijenu sata rada iz 2009. godine, a regres i božićnica ostali su umanjeni za 57%.
5) Sindikati su 25. listopada 2011. uputili inicijativu za otpočinjanje kolektivnih pregovora, ali do danas isti još zapravo nisu ni započeli.
6) Kolektivni ugovor za 2012. nije sklopljen te se u ovoj godini primjenjuje kolektivni ugovor za 2011. godinu (produžena primjena).
7) U prvom kvartalu 2012. direktor PLINACRA zamijenjen je peteročlanom Upravom, čime je značajno povećan trošak plaća.
8) PLINACRO iz godine u godinu ostvaruje pozitivan poslovni rezultat iz kojeg se punio državni proračun, a uspješno su ostvareni izuzetno zahtjevni projekti plinofikacije RH. Sve je to realizirano zaslugom i zalaganjem radnika PLINACRA, za što su oni od strane Vlade RH „nagrađeni“ smanjenjem plaće.
Ministrovo prozivanje PLINACRO-a nazivaju ishitrenim i neprimjerenim te pozivaju Vladu i Upravu tvrtke da što prije sklopi kolektivni ugovor za 2012. godinu.
Ovaj članak bi bio jasniji kada bi novinar saznao npr. kolika je bila prosječna plaća u tom poduzeću prije, a kolika je sada, kolika je bila božičnica, a kolika je sada, kolike su bile otpremnine, a koliko su sada itd. itd. Ovako ispada kao da čitam proglas sindikata na oglasnoj ploči u poduzeću.