Reakcija na 5 točaka

Sindikat zatečen mjerama koje će u postupku reforme zdravstvenog sustava podržati Most

Foto: Ilustracija: Marijan Sušenj/Pixsell
Sindikat zatečen mjerama koje će u postupku reforme zdravstvenog sustava podržati Most
30.12.2015.
u 16:05
- Naime, iako se u javno prezentiranom tekstu nabraja 5 točaka i ciljevi reformiranja zdravstvenog sustava iz samog teksta ne proizlaze jasne mjere kojima se ti ciljevi mogu ostvariti. Dapače, zadani ciljevi uopće se ne mogu ostvariti nabrojanim mjerama- smatra Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske
Pogledaj originalni članak

Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske priopćenjem je reagirao na 5 točaka reforme zdravstvenog sustava koje je objavio MostSindikat u priopćenju ističe da je zatečen javno iskazanim mjerama koje će u postupku reforme zdravstvenog sustava podržati Most. 

- Naime, iako se u javno prezentiranom tekstu nabraja 5 točaka i ciljevi reformiranja zdravstvenog sustava iz samog teksta ne proizlaze jasne mjere kojima se ti ciljevi mogu ostvariti. Dapače, zadani ciljevi uopće se ne mogu ostvariti nabrojanim mjerama. U tekstu se barata s brojnim javno poznatim pojmovima , koji nisu utemeljeni na pozitivnim pravnim propisima i mogu opasno zbuniti javnost. Stoga ocjenjujemo ove točke vrlo površnim, zbunjujućim i pravno neutemeljenim- navodi Sindikat koji u nastavku izražava mišljenje o svakoj od pet točaka:

- 1. Slažemo se da bi Domovi zdravlja trebali imati jasno definirane ovlasti i da bi trebali biti temelj zdravstvenog sustava, međutim i nakon provedene privatizacije domova zdravlja od 1997. godine do danas, od Domova zdravlja ostao je samo naziv za ustanove, jer zdravstvene zaštita na primarnoj razini obavlja se kroz brojne ambulante koje vode privatni zdravstveni djelatnici, koji su samo u koncesiji u domovima zdravlja i kojima je vrlo teško koordinirati kada je u pitanju sustavno provođenje zdravstvene zaštite. Stoga jačanje domova zdravlja ne predstavlja istovremeno i jačanje primarne zdravstvene zaštite .

2. Racionalizacija i financijska stabilizacija zdravstvenog sustava ne može se provesti spuštanjem pojedinih usluga iz bolnica u domove zdravlje jer premještanjem zdravstvenih postupaka iz jedne zdravstvene ustanove u drugu neće se promijeniti činjenica da te usluge odnosno postupke obavljaju isti zdravstveni radnici a da cijenu ne određuje razina zdravstvene skrbi nego HZZO.

3. Smiješno je tvrditi da će se odljev liječnika zaustaviti potpisivanjem strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike , jer bi to moglo značiti samo jedno , da će tim kolektivnim ugovorom biti ugovarana neka druga prava koja u ovom zdravstvenom sustavu liječnici još nemaju, a drugi zdravstveni radnici ne zaslužuju. Stoga je vrlo neozbiljna takva izjava, a da ne govorimo o tome da je u suprotnosti s važećim zakonskim propisima.

4. Reformirati sustav zdravstvenog osiguranja i bolničko zdravstvo uključivanjem liječnika i udruge poslodavaca u proces kolektivnog pregovaranja, zasigurno je greška u prepisivanju teksta jer jedno s drugim nije ni u kakvoj vezi, dapače ukoliko je točna govori o notornom nepoznavanju materije, o nepoštivanju propisa i traženja položaja koji nije ni na čemu utemeljen .

5. U svakom slučaju u zadnjoj točki možemo podržati depolitizaciju zdravstva i podupirati strateška ulaganja ali ne u gradnji novih bolnica, pa zar nije javno već godinama prezentirano da imamo i previše bolnica , i jer neće nove bolnice podizati izvrsnost sustava, već treba ulagati u postojeći sustav. 

>> Most: Ovo je 5 ključnih točaka reforme zdravstvenog sektora!

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

ST
strpljenspasen
16:25 30.12.2015.

nesto se mora napraviti da se zaustavi odljev strucnjaka i smanj trosak ....ne vjerujem da ce se zdrastvo privatizirati ali povecati nadoplare po nekim kriterijima ..mozda po veci ni place itd ili ce morati povecati pdv. uglavnom nemozemo bez rezova i povecanja poreza ..nece ici ..plus kompletam sistem se mora smanjiti barem 30%mislim na javni sektor

Avatar superhik74
superhik74
17:08 30.12.2015.

Jos ce uvesti prisilan rad za lijecnike i zabranu odlaska u inozemstvo. Jesmo li se "borili" za ulazak u EU i "slobodnu razmjenu ljudi i kapitala", te "Euro-Atlanske integracije", e pa sada uzivajmo u integraciji lijecnika u zapadnu Europu, ne moze samo Kolinda primati NATO placu a lijecnici da rade za kune. Uskoro nece ostati nitko tko je sposoban, uhljebi ionako ne mogu nigdje drugo nego u Hrvatskoj.

IV
ivanlovin
17:05 30.12.2015.

evo sta su sindikati, u bolnici su u postotku najmanje doktora od cjelog osoblja. a sindikati brane interese radnika. pa sad vi mislite sta bi sindikati napravili da drzava da duplo vece place doktorima. odmah bi ostalo osoblje rekla a nama. tako da sindikatima brane interese najvece skupine u tom sindikatu. pa sad vi mislite kad ce sindikat da se izbori za doktore. u drzavnom sektoru ministarstva place idu ovako 3 godisnja srednja skola oko 3500 kuna, 4 godisnja srednja skola 4000 kuna i osoba koja zavrasi fakultet ima placu od 4200 kuna. jer to nije sramota i jos se pitamo zasto mladi skolovani bjeze van.