Nakon što je postalo prilično izvjesno da će Islamski kalifat uskoro biti uništen, ISIL je počeo prebacivanje glavnine svojih snaga u Libiju, no ne dolaze na nepripremljen teren. Uz već zauzete teritorije koje imaju u gradu Sirtu i okolici, cijeli je niz islamističkih grupacija koje nude savezništvo najpoznatijoj terorističkoj organizaciji današnjice. U ovome trenutku čak su 42 islamističke grupe diljem svijeta koje bi se rado vidjele pod crnom zastavom ISIL-a, a dobar dio njih nalazi se upravo na području sjeverne Afrike.
Učvršćivanje položaja
Iako će Bliski istok vrlo vjerojatno biti očišćen od ekstremnih islamista, njihova se snaga neće smanjiti. Dapače, upravo na području sjeverne Afrike ISIL ima znatno bolje prilike za rast i učvršćivanje položaja. Tamo nema Rusije, čije je zrakoplovstvo u nekoliko mjeseci uništilo islamističku infrastrukturu. Nema Irana i Hezbollaha, koji je ISIL-u nanosio goleme gubitke. Nema francuskih i američkih zračnih udara kakvi su izvođeni po Iraku i Siriji.
Novi migrantski val?
Sjeverna Afrika nema strateški interes poput Bliskog istoka. Osim na području Libije, u sjevernoj Africi se nalaze male količine nafte, dok prometno, kada se izuzme Egipat sa Suezom, sjeverna Afrika ne znači ostatku svijeta gotovo ništa. I za nju se neće ratovati. Sjever Afrike plodno je tlo za ISIL-ovu ideju kalifata. Libija kao država gotovo i ne postoji, Sudan i Južni Sudan među najsiromašnijim su zemljama svijeta, tu je i Alžir čiji veliki dio stanovništva ima simpatije prema islamistima. Blizu je i sjever Nigerije, u kojemu djeluje Boko Haram...Premještanjem u Libiju i okolne zemlje, ISIL ne samo da si nalazi sigurnije utočište već će potaknuti i novi imigrantski val prema EU.
Po ovome što se vidi, već je vrijeme ako još nisu da ID (Islamsku državu) stave na prvo mjesto svjetskih velesila. Protiv njih se bori ili kao bori mnogo tzv. sila i velesila i nemogu im ništa. U Libiji npr. je sve ravno i samo pijesak i opet su glavni i nitko im ništa nemože. Toliko o tome.