Nigdje nije javno objavljeno, no vrlo je vjerojatno da je između Moskve i Washingtona postignut dogovor o konačnom rješenju bliskoistočnog pitanja i potpunom uništenju ISIL-a, bar na području Sirije i Iraka.
Logična podjela
Pri tome je sasvim izvjesno načinjena i svojevrsna podjela interesnih zona, pri čemu bi Sirija trebala ostati pod utjecajem Rusije, dok Irak "pripada" SAD-u.
Može se to iščitati ne samo iz najava o pojačanom angažmanu američkih i ruskih zračnih postrojbi i uvećanju broja udara već i o cijelom nizu drugih detalja koji dolaze s terena.
Homs su prije nekoliko dana napustili pobunjenički borci okupljeni oko Slobodne sirijske vojske predajući taj grad, inače rodno mjesto sirijske revolucije i grad opozicionara, postrojbama Assadove vojske.
Istovremeno, američki ministar obrane Ashton Carter objavio je da je SAD u otvorenom ratu s ISIL-om najavljujući dodatnu pomoć kurdskim postrojbama koje se nalaze oko iračkog grada Mosula.
Uz dodatno jačanje zračnih udara po položajima islamista, očito je da su i SAD u Iraku i Rusija u Siriji preko svojih saveznika počeli pripremati teren za konačno slamanje Islamske države.
Mogući dogovor o interesnim zonama prilično je logičan.
Assadova vlada u Damasku i nakon godina rata prilično je stabilna, a vrlo su usko povezani s Moskvom. Ne samo da je Sirija jedan od pouzdanih kupaca ruskog naoružanja već se u toj zemlji nalaze i dvije ruske vojne baze.
S druge strane Irak je u potpunosti okrenut SAD-u koji "ima na raspolaganju" tamošnja nalazišta nafte, ali i unosne poslove na obnovi zemlje. Usto, svojom prisutnošću u Iraku SAD stječe i čvrstu poziciju na sjeveru Perzijskog zaljeva, blokirajući tako utjecaj Irana prema zapadu regije.
Naravno, ISIL je svjestan svega što se događa pa je počeo provođenje planova o povlačenju. I to u Libiju. Iako još nije potvrđeno da je njihov vođa Al-Baghdadi utočište našao u libijskom gradu Sirtu, kako tvrdi iranska novinska agencija, izvjesno je da je napustio Raku. Gdje se točno nalazi, još nema službene potvrde.
Premještanje u Libiju
No Libija je vrlo izvjesna destinacija. Naime, ISIL se učvrstio u toj zemlji iskoristivši nered i situaciju u kojoj suparničke milicije nemilosrdno međusobno ratuju, a dvije se vlade bore za vlast.
Islamisti u Libiji kontroliraju Sirt, grad 450 km istočno od Tripolija, a u Benghaziju i na drugim područjima bore se s vladinim snagama i s islamističkim skupinama.
Preseljenje kalifata u Libiju i neće biti teško s obzirom na to da su među Libijcima našli jaka uporišta i podlogu.
Nakon što su preuzeli odgovornost za više krvavih napada u Libiji i izveli pogubljenja talaca, pokušavaju zauzeti i grad Dernu, na krajnjem istoku.
Slanje američkih snaga u Irak, koje će pomoći kurdskim pešmergama, i poziv Turske svojim građanima da hitno napuste Irak, znak je da uskoro počinje konačni napad na glavna uporišta Islamske države.
Dok kurdske pešmerge uz pomoć Amerikanaca i iračke vojske pokreću veliku ofenzivu na grad Mosul, sirijske snage uz pomoć Hezbollaha i kurdskih Jedinica narodne obrane (YPG) te uz potporu zračnih udara Rusa kreću na grad Raku. Borbe između kurdskih snaga i ISIL-a već se vode u predgrađu grada, a nedavno im je u pomoć stiglo i stotinjak američkih vojnih stručnjaka koji pomažu u razradi strategije.
Ipak, mogući poraz ISIL-a na Bliskom istoku ne znači i njegovo uništenje, već po svemu sudeći samo premještanje islamista na sjever Afrike.
>> Turski premijer optužuje Rusiju za etničko čišćenje u Siriji