Unatoč pritiscima, sirijski režim nije nimalo popustio danas u Ženevi, na početku drugog tjedna neizravnih pregovora s oporbom, odlučno odbijajući razgovarati o sudbini Bashara al-Assada.
O predsjednikovu odlasku "nema ni govora", rekao je novinarima glavni pregovarač sirijskog režima Bashar al-Jaafari, nakon susreta s UN-ovim izaslanikom za Siriju, Staffanom de Misturom.
Sirijski veleposlanik u UN-u je s nepovjerenjem uvjeravao u "ozbiljnost" i "iskrenost" svog izaslanstva i vratio loptu u polje oporbe koju je po tko zna koji put optužio da u svojim redovima ima "teroriste".
-Vlada ima svoje, veoma razrađeno, shvaćanje terorizma- malo poslije je podrugljivo primijetio Staffan de Mistura. -Mi imamo veoma jednostavnu definiciju: teroristi su skupine koje je takvima proglasio UN- dodao je de Mistura.
Diplomat je još u petak prigovorio pregovaračima režima da ostaju na načelnim izjavama, a pohvalio je "velike" napore oporbe.
De Mistura je u ponedjeljak opet zatražio od režima da iznese svoje mišljenje o "prijelaznoj vlasti" koja se, po UN-ovim smjernicama, mora osmisliti u Ženevi. Damask drži da prijelazna vlast može samo biti vlada koja bi obuhvatila i neke ministre iz oporbe, ali kojoj bi na čelu i dalje bio Bashar al-Assad.
Oporba traži tijelo s punim ovlastima u kojemu predsjednik Assad, kojeg nazivaju "krvnikom vlastitog naroda", neće imati nikakvu ulogu. Raniji pregovori koji su 2014. održani isto u Ženevi, zapeli su na ovom pitanju. No nakon toga se stanje u Siriji pogoršalo: više od 270.000 ljudi je poginulo a milijuni su morali napustiti zemlju.
Staffan de Mistura je zato pozvao režim da "bude realan" i da počne rješavati glavno pitanje prije četvrtka navečer, kada će pregovarači prekinuti sjednice na barem desetak dana.
>>Bashar al Assad prihvatio rusko-američki dogovor o primirju
Podrška legitimno izabranom predsedniku suverene države Sirije.