Rašomon

Sjeća li se itko Nikoll Dedić i kako da smrt dvogodišnjeg djeteta ne bude posve uzaludna?

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL/Ilustracija
nasilje
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Nasilje u obitelji
Šutnja podržava nasilje
02.03.2022.
u 10:39
Da je malena oboljela mi bismo, bez sumnje, prikupili sav potreban novac za njezino liječenje. Ako smo solidarni u takvim akcijama, zašto nismo solidarni u situacijama u kojima možemo spriječiti smrt djece?
Pogledaj originalni članak

Sjeća li se itko Nikoll Dedić? Na sam Uskrs prošle godine, Hrvatsku je prestravila vijest o smrti djevojčice iz Nove Gradiške tek nešto starije od dvije godine, koju su zapuštali, zanemarivali i do smrti tukli roditelji. Podlegla je jer su ozljede bile preteške. Obitelj iz koje potječe djevojčica bila je poznata novogradiškom Centru za socijalnu skrb. Njezin otac proteklih je osam godina bio procesuiran čak 23 puta: jednom je prijavljen za kazneno djelo krađe, dok je 22 puta prijavljivan za razne prekršaje poput nasilja u obitelji ili remećenja javnog reda i mira. Usprkos brojnim prijavama, novogradiški Centar vratio je djevojčicu iz udomiteljske obitelji gdje je živjela od trećeg mjeseca života, biološkom ocu i majci. Ravno u pakao.

Prema optužnici, zlostavljali su oboje svoje djece od studenog 2020. do kraja ožujka 2021. godine. Dječaku od 4,5 godine i djevojčici od 2,5 godine nanosili su fizičku i psihičku bol. Sina su često tjelesno kažnjavali šamaranjem, a otac je dijete i omalovažavao. Kćer su pak tjelesno kažnjavali šibom i šamarima, ostavljali je noću samu u dnevnom boravku. Djevojčica je zbog toga bila u strahu i tužna. Naposljetku i mrtva, nakon udarca glavom o zid. Nalazi inspekcije i unutarnje kontrole nepunih mjesec dana nakon zločina pokazao je kako nitko u sustavu nije pogriješio te da se sve radilo po propisima.

Naposljetku, prije nekoliko dana stiže novi zaključak kontrolnog upravnog nadzora nad radom Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška koji je provelo četvero stručnjaka Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike na zahtjev Županijskog državnog odvjetništva u Slavonskom Brodu, prema kojem je Centar za socijalnu skrb u Novoj Gradiški (ipak) odgovoran za smrt malene Nikoll. Socijalni radnici i psiholozi Centra, ispostavilo se, postupali su nezakonito, nepravovremeno i nestručno, donosili su površne odluke ne mareći o emocijama i interesima dvoipolgodišnje djevojčice. Niti su majci pružili adekvatnu pomoć kao dugogodišnjoj žrtvi obiteljskog nasilja, niti su poduzimali sve što je trebalo protiv oca zlostavljača.

Djevojčica je kod udomiteljice bila vesela, zdrava, bujne kovrčave i plave kose i okruglih obraza, kažu sada. U primarnoj obitelji je bila povučena, mršave građe, iznimno rijetke kose, velikih crnih podočnjaka i oboljela od svraba. Još u prosincu 2020. baka je prijavila da majka šamara malu Nikoll i kažnjava je udarcem batinom zbog čega ima plave masnice.

Tijekom nadzora stručnih službi Centra stalno ima ogrebotine i modrice na čelu. Netom pred smrt baka prijavljuje da treba spasiti dijete, jer je jako mršava i skoro bez kose na glavi. Centar se nije obazirao na navode bake i nije potpuno, pravodobno i pravilno poduzeo mjere radi zaštite prava i interesa malodobne Nikoll. Nije roditeljima odredio mjeru intenzivne stručne pomoći...

- Prije nesretnog događaja postojale su sve činjenice da se protiv roditelja pokrene prijedlog da ih se liši roditeljske skrbi u odnosu na svu djecu, a Centar unatoč tome nije shvatio ozbiljnost situacije, te je nečinjenjem i nepravodobnim poduzimanjem mjera dovedena u pitanje i odgovornosti i stručnost stručnih radnika Centra - stoji u novom izvješću o tragičnom slučaju koji još jednom otvara pitanje funkcioniranja sustava socijalne skrbi u Hrvatskoj, sustava čiji je zadatak brinuti se baš o najranjivijima - djeci, invalidima, starijima, marginaliziranim skupinama u društvu.

Jer, Nikollina tragedija nije prva. Mučni slučajevi poput ubojstva dječaka Denisa u Puli, teškog obiteljskog nasilja na Pagu gdje je otac svoju djecu pobacao s balkona, ali i tragični slučaj Filipa Zavadlava kojemu je sustav okrenuo leđa još u najranijim godinama, u fokus javnosti tijekom posljednjih godina doveli su nagomilane probleme u sustavu socijalne skrbi, ali unatoč tome stvarnih i osjetnih promjena još uvijek nema. Hoće li ih biti?

I može li se u Hrvatskoj stvoriti dovoljna kritična masa koja neće dozvoliti da tragična smrt djevojčice iz Nove Gradiške klizne u zaborav? Ova tragedija na žalost nije bila dovoljno snažan okidač da na ulice izvede tisuće ljudi, kao što se u Srbiji dogodilo nakon smrti djevojčice Tijane Jurić, kako se u Hrvatskoj više nikada ni jednom djetetu ne bi dogodilo ono što je proživjela Nikoll.

Da je malena oboljela mi bismo, bez ikakve sumnje, prikupili sav potreban novac za njezino liječenje. Ako smo solidarni u takvim akcijama, zašto nismo solidarni u situacijama u kojima možemo spriječiti smrt djece? Smrt ove djevojčice nas obvezuje da stvorimo državu u kojoj nasilnici neće biti promatrani kao roditelji, već kao nasilnici. U konkretnom slučaju, i ubojice. Nikollina tragična smrt jedino tako neće biti posve uzaludna.

VIDEO Prisjetite se odluke kaznenog suda u slučaju djevojčice Nikoll

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.