Kolumna

Sjeća li se uopće još itko Afganistana?

Foto: OMAR SOBHANI/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Afghan security forces leave the site of an incident after an attack at the university of Kabul
Foto: Rahmatullah Alizadah/XINHUA/PIXSELL
AFGHANISTAN-KABUL-UNIVERSITY ATTACK-AFTERMATH
Foto: MOHAMMAD ISMAIL/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Afghan policemen stand guard at the entrance gate of Kabul University after yesterday's attack in Kabul
Foto: Rahmatullah Alizadah/XINHUA/PIXSELL
AFGHANISTAN-KABUL-UNIVERSITY ATTACK-AFTERMATH
Foto: MOHAMMAD ISMAIL/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
An Afghan journalist talks live inside a burnt room after yesterday's attack at the university of Kabul
Foto: OMAR SOBHANI/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Afghan security forces leave the site of an incident after an attack at the university of Kabul
07.11.2020.
u 18:59
Zaokupljeni koronavirusom i američkim izborima, šokirani terorističkim napadima u Francuskoj i Austriji, ne vidimo odakle dolazi nova teroristička prijetnja.
Pogledaj originalni članak

Neprijatelji Afganistana, ali i neprijatelji obrazovanja,upali su u kampus sveučilišta u Kabulu i počeli pucati, kazao je novinarima glasnogovornik afganistanskog ministarstva unutarnjih poslova Tariq Arian, te potvrdio kako su na lice mjesta upućeni specijalci. Trojica terorista, pripadnici ISIS-a, ubili su 22 i ranili 27 studenata.

Dogodilo se to prije nekoliko dana, ali je događaj što se medija tiče prošao gotovo neprimijećeno, jer je istodobni teroristički napad u Beču zapadnoj javnosti bio važniji. Točno je da je Europljanima važnija tragedija u Beču od one u Kabulu, ali se pri tome zaboravlja odakle dolazi teroristička prijetnja. Jedino je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u istom priopćenju osudio terorističke napade u Beču i Kabulu.

Trojica terorista pucala su najprije u pojedince, a onda na masu koja je pokušavala pobjeći, ispričali su studenti kampusa u Kabulu. Postoji opasnost od povratka rata u Afganistanu, jer ratnici ISIS-a traže novi dom, novi kalifat nakon što su protjerani iz Iraka i Sirije, a afganistanski teritorij čini im se najpogodnijim. Zašto? Do svibnja 2021. godine predviđeno e povlačenje 6.100 vojnika NATO-a (među kojima 4.500 američkih i stotinjak hrvatskih) iz Afganistana, zemlje koja je potpuno destabilizirana.

ISIS je uvijek iskorištavao takve nestabilne situacije u državama. Dogodilo se to 2003. s Irakom, pa 2011. sa Sirijom, a sada bi se opasni “putnik” u potrazi za državom mogao “useliti” u Afganistan. Amerikanci su u veljači došli do sporazuma s talibanima, ali razgovori između afganistanske vlade i talibana su prekinuti, jer, uz ostalo, talibani ne žele potpisati prekid vatre, a i ne prihvaćaju klauzulu o nedavanju azila borcima Al-Qa’ide kojima je afganistanski teritorij baza za operacije u inozemstvu.

Da ISIS postaje jači, vidi se iz terorističkih napada u Europi, ali se ne smije zanemariti ni onaj u Kabulu, jer će nove terorističke prijetnje Zapadu dolaziti upravo iz te zemlje koja stoljećima ne zna što je mir, u novije doba od sovjetske invazije u prosincu 1979. naovamo. Zaokupljeni koronavirusom i američkim izborima, šokirani terorističkim napadima u Francuskoj i Austriji, ne vidimo odakle dolazi nova teroristička prijetnja. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.