Moja Kristina nije dočekala svoj treći rođendan. Tog dana lijepo se igrala u dvorištu, ja sam na kratko otišla u kuću. Taj tren, samo što sam ušla u kuhinju, granata je pala. Nas majke nitko ne može razumjeti, samo mi jedna drugu. Samo mi znamo kako nam je. Srce nas sve boli. Svakog sata, dana i godine je preteško - govori kroz suze Janja Čakmazović iz Gornje Vrbe, koja je na pragu života s 26 godina izgubila dijete.
Tijekom Domovinskog rata u Slavonskom Brodu je poginulo najviše djece u Hrvatskoj, čak 28. Cijeli jedan razred! Samo na današnji dan, 3. svibnja 1992. u bombardiranju dječjih igrališta i ulica u gradu je poginulo šestero djece. Uz njih je taj dan ubijeno još deset Brođana, a ranjeno čak 60 civila. Za taj zločin nikada nitko nije odgovarao. U sjećanje na te događaje, danas (petak) je u Slavonskom Brodu u organizaciji Udruge hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata održan komemorativni skup "Sjećamo ih se s ponosom i tugom".
- Za vrijeme Domovinskog rata Slavonski Brod je živio, nije bio napušten niti mrtav grad. Radile su škole, bolnice… Zato je i stradalo toliko ljudi. Ljudi nisu pobjegli iz svoga grada - poručila je Zdenka Bošnjak, predsjednica udruge Hrvatska žena i jedna od najzaslužnijih za postavljanje spomenika "Djevojčica".
Svijeće su danas zapalili i položili vijence pred spomenikom poginuloj djeci Slavonskog Broda u Domovinskom ratu predstavnici roditelja poginule djece, predstavnici grada i županije, PU brodsko- posavske, udruga proisteklih iz Domovinskog rata te članovi političkih stranaka.
Nakon polaganja pred spomenikom Djevojčica održan je i mimohod do spomenika poginulim braniteljima, gdje su također položeni vijenci i zapaljene svijeće.
Za taj zločin do danas nitko nije odgovarao a ni neće. To sve govori više nego svi političari zajedno.