Danas se obilježava stradanje Borova naselja, pod nazivom "Žrtva Borova naselja za domovinu", u sklopu kojeg će učenici u jutarnjim satima upaliti svijeće duž puta od Borovo commercea do crkve Gospe Fatimske u Borovu naselju.
U Borovo-commerceu, kod ostataka nekadašnje bolnice i skloništa "Vukovarske majke", održan je prigodni program, a nakon njega Kolona sjećanja krenula je duž ulice Blage Zadre i Trpinjske ceste do crkve Gospe Fatimske. Tamo će biti služena misa za žrtve u Borovu naselju.
– Nikad nismo prestale graditi mostove i prostore u kojima će žrtve zločina govoriti. Tužne smo zbog toga što je tragedija Vukovara nepostojeća i nevidljiva u javnosti u Srbiji, a stupanj poricanja i negiranja odgovornosti je jako velik. Naši skromni koraci možda su nevidljivi, ali postoje, i možda su zalog nekim budućim generacijama – kazala je Staša Zajović, osnivačica srbijanske udruge ''Žene u crnom'' koja je također stigla u Borovo nasilje.
Ta udruga djeluje od 9. listopada 1991. godine kada su, kako sami navode, započeli nenasilni otpor ratu i politici srpskog režima. I jučer je u središtu Beograda održala prosvjed zbog zločina počinjenih u Vukovaru 1991. godine.
– Nažalost, u Srbiji je na vlasti režim koji baštini politiku onih koji su harali, palili i mučili po Vukovaru. Porazno je to što je mržnja prenesena na javni prostor pa se ratni zločinci slave i na ulicama. Vidjeli ste što je bilo s muralom Ratka Mladića, a jedan od osuđenih ratnih zločinaca i član vladajuće stranke Veselin Šljivančanin dočekan je s velikim oduševljenjem. Ali ima i dosta glasova otpora tome. Pa iako nisu vidljivi u tabloidnim medijima, ipak uznemiravaju taj režim – kaže Zajović.
Hoće li biti pronađen barem dio nestalih u ratu?
– Bojim se da taj proces pronalaska jako sporo teče. Prema mojim spoznajama, u 2020. godini nije pronađeno ni 50 žrtava. Kako će patnja tih obitelji biti priznata u javnosti i jednako vrednovana bez obzira na nacionalnu pripadnost? Sve žrtve moraju imati jednaku vrijednost, ne gubeći iz vida razmjere zločina – naglasila je Zajović.
Bacanjem vijenca s obale u Dunav u 12.30 sati odat će se počast ubijenim hrvatskim braniteljima i civilima, a u 13 sati kod spomen-obilježja na farmi "Lovas" te u 13.30 sati kod spomen-obilježja nestalima u Domovinskom ratu u Borovu naselju u Sportskoj ulici.
U večernjim satima u 18 sati u Gradskoj knjižnici održat će se 17. novinarsko-književnički susret "Grad – to ste vi" u spomen na novinara i urednika Hrvatskog radija ''Vukovar'' Sinišu Glavaševića, ubijenog na Ovčari.
Video – Kolona sjećanja u Vukovaru: Obilježavanje 30. obljetnice vukovarskog stradanja
Najzalosnije je za Srbiju da nema kriticnu masu ljudi ili intelektualaca koji bi se digli protiv Vucica, Vuliona i slicnih. I nece ni biti, jer oni vec u skoli uce da su oni vijecne zrtve, svi ih mrze i moraju se braniti, podrzano i od SPC. Kad odrastu mozes snjima upravljati na daljinski. Uz to Vuciceve sve medije, nema opozicije u parlamentu a pametni sute. Laku noc susjedi