Srbi koji prosvjeduju zbog uhićenja bivšeg policajca Dejana Pantića i dalje su na barikadama. Sjever Kosova i dalje je blokiran i od strane policije. Predsjednik Srpske liste Goran Rakić priopćio je da je formiran Krizni štab koji će redovno izvještavati o situaciji na terenu. Osnovne i srednje škole na sjeveru Kosova od danas neće raditi. Dopisnik RTS-a javlja da je noć sa sjeveru Kosova protekla mirno, ali da je sjever i dalje blokiran, što od strane policije, što od strane građana. Iako je na barikadama mirno, tenzije su visoke, a građani zabrinuti.
Savjetnik američke vlade Derek Chollet počinje danas zapadnobalkansku turneju dvodnevnim posjetom Kosovu, a u izaslanstvu je i specijalni izaslanik SAD-a za regiju Gabriel Escobar. Prema izvješću Radio-televizije Srbije, od njihova posjeta se očekuje "vjetar u leđa nastavku dijaloga Beograda i Prištine", ponajprije utjecajem na vlasti u Prištini u iznalaženju prihvatljivog rješenja za trenutnu situaciju na sjeveru. Chollet i Escobar potom će posjetiti Beograd, a u svijetlu jučerašnjeg zahtjeva veleposlanstava SAD-a i poruka objema stranama, očekuje se pritisak i na srbijanski državni vrh da bude kooperativniji u prevladavanju aktualne krize.
Upravo nova kriza odlaže dijalog i suštinski napredak u postizanju trajnog i pravno obvezujućeg sporazuma Srbije i Kosova u dijalogu koji vodi EU uz potporu SAD-a. Chollet je za Glas Amerike uoči posjete regiji istaknuo da je "Kosovo značajan partner SAD-a" i "zemlja s kojom Sjedinjene Države gaje uzajamnu naklonost", naglasivši da je Washington imao "ključnu kritičnu ulogu na Kosovu u njegovom nastojanju da stekne nezavisnost u posljednjih nekoliko desetljeća".
Beograd na vezu Prištine i Washingtona gleda bitno drugačije. Komentirajući zajedničko priopćenje američkih veleposlanstava u Beogradu i Prištini, srbijanski predsjednik rekao je "odlično razumio poruku" i da je "razočaran". "Ali, od njih se to očekuje jer ljuljaju svoje albansko čedo, monstruma koje su napravili prije 23 godine", rekao je Vučić.
Srbija ne priznaje neovisnost koju je Kosovo proglasilo 2008. i odbija se suglasiti da Kosovo postane članicom UN-a, te ustrajno inzistira na dosljednoj primjeni Briselskog sporazuma kojim se, pod pokroviteljstvome EU-a, Priština obvezala na formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu. Upravo je formiranje ZSO jedna od ključnih točaka prijepora u napretku dijaloga, a Priština tu asocijaciju odbija formirati jer joj ne želi dati nikakve izvršne ovlasti.
Beograd istovremeno zadnjih dana inzistira na primjeni Rezolucije 1244. Vijeća sigurnosti UN-a iz 1999. u dijelu po kojem se dio srpskih sigurnosnih snaga može vratiti na Kosovo. Srbijanski predsjednik Vučić izjavio je danas će vlada u četvrtak odlučiti o upućivanju tog zahtjeva međunarodnim mirovnim snagama koje koordinira NATO.
"Sjednica Vlade je u četvrtak i, kako stoje stvari, donijet će odluku o upućivanju pisma zapovjedniku KFOR-a", rekao je Vučić.
O "opasnom rastu napetosti na Kosovu" danas raspravljaju i ministri vanjskih poslova Unije. Europska unija poziva Kosovo i Srbiju da deeskaliraju svoje najnovije sukobe, izjavio je visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell, prenosi Reuters. On je rekao da se strane moraju vratiti razgovorima i pronalaženju načina za prestanak sukoba na ulicama i postavljanja barikada.
Podsjetimo, veleposlanstva SAD-a i Velike Britanije zatražila su u nedjelju navečer uklanjanje barikada koje su lokalni Srbi postavili na sjeveru Kosova, prosvjedujući drugi dan zaredom, zbog uhićenja bivšeg srpskog policajca, a srbijanski predsjednik pozvao je i Srbe i Albance da se suzdrže od nasilja i provokacija. Europska pravosudna misija na Kosovu (EULEX) priopćila je u nedjelju da je na njihovu izviđačku patrolu na sjeveru, bačena šok bomba i da nema ozlijeđenih.
Beograd i Priština se uzajamno optužuju za izazivanje napetosti i provokacije, a u objavama na društvenim mrežama premijeri Srbije i Kosova, Ana Brnabić i Albin Kurti, zatražili su pomoć međunarodne zajednice. Sjedinjene Države istaknule su "duboku zabrinutost" zbog trenutne situacije na sjeveru Kosova i u zajedničkom priopćenju svojih veleposlanstava u Beogradu i Prištini zatražili hitno uklanjanje barikada, pozivajući obje strane na dijalog i suzdržavanje od provokacija kako bi se izbjegla dalja eskalacija.
Istaknuto je razumijevanje da su "kosovske vlasti pritvorile osobu osumnjičenu umiješanost u nasilni napad na kosovsku policiju i tijela izbornog povjerenstva", uz ocjenu da se to uhićenje "koristi kao opravdanje za ilegalne blokade cesta, kao i prijetnje i zastrašivanje kosovskih vlasti i lokalnog stanovništva".
"Oni koji su podigli nelegalne barikade trebaju ih odmah demontirati", poručuju dva veleposlanstva SAD-a.
Nedugo potom veleposlanstvima SAD-a pridružila su se i diplomatska predstavništva Velike Britanije u Beogradu i Prištini skoro istovjetnim ocjenama i porukama, uz potpunu potporu snagama NATO-a na Kosovu (KFOR) u njihovom radu da pruže sigurnost i osiguraju slobodu kretanja i doprinos Misije EU-a za vladavinu prava (EULEX).
"Očekujemo da se uklone sve nelegalne blokade puteva i da se okončaju sve prijetnje nasiljem i zastrašivanje...Odlučno osuđujemo kao neprihvatljive sve napade na kosovske i međunarodne sigurnosne agencije", poručili su britanski diplomati, pozivajući na "maksimalnu suzdržanost".
"Pozivamo vlasti Kosova da se suzdrže i vlasti Srbije da iskoriste svoj utjecaj kako bi postigle deeskalaciju situacije. Dijalog kojim upravlja EU je sredstvo za rješavanje konflikata i postizanje sporazuma o normalizaciji odnosa", ocijenjeno je u zajedničkom priopćenju.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sinoć je, poslije sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost, rekao da "postavljanje barikada nije zapovjedio nitko iz Beograda". "Za nas je važno da pozovemo i Albance i Srbe na očuvanje mira, na smirivanje situacije, posebice Srbe da budu smireni i ne nasjedaju na provokacije, da nema napada na EULEX i KFOR", rekao je Vučić.
On je istaknuo da su "poduzete odgovarajuće mjere na zaštiti domovine" i "date zapovijedi" koje je Vijeće za nacionalnu sigurnost prihvatilo, ali nije precizirao o okoji m mjerama i zapovijedima je riječ. Na Kosovu se, kako je ocijenio, događa "teška borba za opstanak srpskog naroda", ustvrdivši da "iz međunarodnog aspekta postoji bezbroj neistina, izravnih falsifikata i ogoljenih laži". Vučić je naglasio da postrojbe Kosovske policije, osim Direktorata Sjever, po međunarodnim sporazumima nemaju pravo biti u općinama na sjeveru bez suglasnoti srpske strane.
Komentirajući zajedničko priopćenje veleposlanstava SAD-a u Beogradu i Prištini, Vučić je rekao da je "odlično razumio poruku", ali da je "razočaran".
Treba reći istinu. Policajac kojeg su uhapsili kosovari organizirao je uništavanje biračkih mjesta za predstojeće izbore na Kosovu. Sada Srbi traže da ga se oslobodi i po starom srpskom običaju digli su barikade. Pitanje bi li Vučić pustio recimo Hrvata iz AP Vojvodine da je razbio srpska biračka mjesta i ako bi da provjerimo sljedeći puta., to je istina.