Drže 500 zatočenika

Sjevernokorejski logori još su puni 80 i 90-godišnjaka

Foto: The Washington Post
Sjevernokorejski logori još su puni 80 i 90-godišnjaka
16.07.2013.
u 20:59
"Draga majko, nalazim se negdje nasred poluotoka, a oko mene pada kiša metaka. Bojim se."
Pogledaj originalni članak

"Draga majko, nalazim se negdje nasred poluotoka, a oko mene pada kiša metaka. Bojim se." Napisao je to u pismu majci u srpnju 1953., prije točno 60 godina, 21-godišnji južnokorejski vojnik Lee Jae-woo. Na sljedeći glas o njemu nije trebalo dugo čekati. Majka je sljedeće pismo primila samo dan potom. No ovaj put pismo je poslala južnokorejska vojska.

U pismu je pisalo da je mladi vojnik pao u bici pokraj grada Pajua, blizu današnje granice između Sjeverne i Južne Koreje. Primirje je potpisano dva tjedna kasnije, a Leejevo tijelo nikada nije pronađeno.

– Bio je kaos građanskog rata i mi nikada nismo sumnjali u njegovu smrt – kazao je njegov mlađi brat Lee Jae-seong.

Preko Kine do slobode

No Lee nije bio mrtav. Njega su na bojišnici zarobili kineski komunisti i predali ga Sjevernoj Koreji. Lee Jae-woo kao ratni zarobljenik završio je u jednom od logora u kojima se i 60 godina nakon završetka Korejskog rata još nalaze mnogi južnokorejski zarobljenici, ali i Sjevernokorejci koji su pokušali pobjeći iz ove najzatvorenije zemlje svijeta. Oko 80 tisuća južnokorejskih ratnih zarobljenika bilo je zatočeno i smješteno u samice u najudaljenijim područjima Sjeverne Koreje. Južnokorejski dužnosnici kažu da još oko 500 zarobljenika u svojim 80-ih i 90-im godinama i dalje trune u sjevernokorejskim kazamatima. Južna Koreja ističe da je prioritet vlade, iako možda i najteži zadatak, te ljude vratiti u njihove domove u Južnu Koreju.

Gotovo ništa nije bilo poznato o životu ovih zatvorenika do prije 20 godina, kada je nekoliko starijih vojnika uspjelo pobjeći u Kinu preko sjevernokorejskih planina. Lee Jae-woo slobode se dokopao 2006., u 75. godini života. Danas 82-godišnji Lee Jae-woo govorio je novinarima Washington posta o strahotama koje su on i ostali zatvorenici proživljavali u rudniku ugljena. Iz sjevernokorejskih gulaga posljednji je pobjegao Lee Gyu-il. Danas 80-godišnjak, slobode se dočepao 2008., nakon 55 godina robijanja u logorima. I on je radio kao rudar, a pobjegao je preko Kine i ostavio ženu i djecu.

Dirljiv susret žrtava

Točno 60 godina nakon zarobljavanja, prije tri dana, 14. srpnja, u Južnoj Koreji srela su se dva Leeja – Lee Jae-woo i Lee Gyu-il. S njima je bila i gospođa Kim Kyung-hee (40) koja je iz Sjeverne u Južnu Koreju pobjegla lani. Kim je neutješno plakala dok su joj Lee Jae-woo i Lee Gyu-il kazivali o strašnim danima u zarobljeništvu. Naime, oni su od prvoga dana bili u istom logoru s njezinim ocem Kim Woo-yongom koji je u tom kazamatu umro 2004.

>>Zloglasni sjevernokorejski Kamp 22 još uvijek je u pogonu

 

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.