Hrvatske šume (2)

Skandal! Sječu plaćaju i krađom drva

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Skandal! Sječu plaćaju i krađom drva
13.11.2011.
u 11:00
Propusta prilikom javnih nabava puno, a o njima ovise poslovi teški i 2 milijarde kuna
Pogledaj originalni članak

Iako je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) početkom godine poništila svih sedam natječaja Hrvatskih šuma na koje se žalila tvrtka Pro Silva, “gospodar” 37% kopnenog teritorija Hrvatske odlučio se na još veću protuzakonitost od one za koju ga se optuživalo.

U školici MINGORP-a

U vrijeme rješavanja tih žalbi milijunski poslovi dogovarali su se, naime, izravnom pogodbom pod izlikom žurnosti postupka zbog nepredviđenih okolnosti i sprečavanja materijalne štete, iako Zakon o javnoj nabavi to dopušta jedino u slučajevima “više sile”, a nikako zbog propusta javnog naručitelja. Pro Silva je, naime, Šume na vrijeme obavijestila o propustima, koji su naposljetku doveli i do poništenja natječaja. Darka Vuletića, čelnika Hrvatskih šuma, i još šest voditelja podružnica to je koštalo i “školice” Ministarstva gospodarstva. No, koliko su naučili? Vlada je zbog te povrede zakona u Šumama pokrenula i postupak nadzora od strane Uprave za sustav javne nabave, koji se provodi i danas. Zbog osnovane sumnje i u počinjenje više kaznenih djela, tu je posla vjerojatno bilo i za DORH, a kako su Šume na kraju veliki dio poslova s natječaja obavile i same, pitanje je zašto su uopće i raspisivani, pita Goran Jankov direktor poduzeća Silva Plan.

U ukupnom godišnjem kolaču javne nabave HŠ-a od oko 690 milijuna kuna (podaci iz 2010.), vrijednost nabave u žalbenom postupku, o čemu je pisao i Večernji list, bila je 130 milijuna kuna pa Jankov sumnja kako se hitnom izravnom pogodbom išlo u cilju pogodovanja određenim pravnim osobama u stjecanju višemilijunskih iznosa. I dok se Vuletić za Večernji list pravdao kako je tako morao postupiti “i pod cijenu zatvora”, u međuvremenu je još šest uprava šuma, na koje se Pro Silva nije žalila, identičnim natječajima ugovorilo još 65 milijuna kuna poslova - pod izlikom kako ih na isti način provode već dvije godine?! Oni koji sudjeluju u tim poslovima tvrde kako u zakonskom okviru uvijek ima prostora za propuste.

Odgovorni u 10-ak uprava šuma tako i dalje sjede u svojim foteljama, a natječaji se i dalje provode ignorantski i nestransparentno, iako o njima godišnje u “drvnom” lancu ovise poslovi teški i 2 milijarde kuna. 
- U natječajima nema troškovnika niti stručnih podloga prema kojima se računa cijena, izvodi i kontrolira rad, pri čemu je potpuno nejasno inzistiranje na kriterijima ekonomski najpovoljnije ponude. Upravo su oni razlog zbog čega je DKOM-om poništio ranije natječaje, a koliko poslovi koji se dodjeljuju imaju utjecaja na šumarski sektor najbolje govori činjenica da su u samo dvije uprave šuma u protekla dva mjeseca raspisani natječaji za poslove od 230 milijuna kuna - kaže Dalibor Hatić, predsjednik Udruge poslodavaca u šumarstvu lovstvu i pridruženim djelatnostima HUP-a Dalibor Hatić, inače i direktor Pro Silve, temeljem čije žalbe je DKOM poništio sporne natječaje.

Ugovori “na slijepo”

Ustrajnost u nezakonitom provođenju postupaka javne nabave najbolje se očituje u predstavljanju planske vrijednosti radova. Šume radove putem natječaja plaćaju najmanje 40 posto, a u nekim slučajevima i nekoliko puta niže od svote koju prijavljuju kad same izvode iste radove, upozorava Jankov.

- Primjerice, prosječna licitirana cijena na natječajima za uslugu sječe, izrade i vuče drvnih sortimenata iznosi oko 75 kn/m3, dok Šume interno situiraju i po cijenama većim od 150 kn/m3 uvaćano za opći trošak od 32 posto. To je redovita pojava, a ne izuzetak i lako provjerljivo i iz poslovne evidencije HŠ-a - kaže Jankov.

Ispada da je šumarska operativa privatnog sektora najmanje duplo učinkovitija od Hrvatskih šuma ili joj se nameću bitno nepovoljniji uvjeti rada i poslovanja. No, kako privatan sektor uslugama u šumarstvu uglavnom egzistira na rubu ekonomske održivosti, bez mogućnosti ulaganja u novu opremu i tehnologije i s manje od 10 zaposlenih, prvi je zaključak teško održiv. Većina poduzetnika, priča Hatić, toliko je, naime, ovisna o pojedinim šumarijama za koje rade, da u ugovorima “na slijepo” (s obzirom da se radovi izvode bez stručnih podloga i bez sudjelovanja stručnih i ovlaštenih osoba) i s nepisanom klauzulom “može i ne mora” često ima prostora i za nezakonite i neprimjerene aktivnosti od obostranog interesa, poput podmirivanja dijela troškova krađom drva.

Upitno je i raspolaganje općekorisnim funkcijama šuma, tzv. OKFŠ-om ili parafiskalnim nametom kojega Hrvatskim šumama po sili zakona vanproračunski i direktno plaćaju gospodarski subjekti. Šume od toga svake godine uprihoduju 350 do 400 milijuna kuna, a kako taj namet obveznicima uplate umanjuje poreznu osnovicu obračuna poreza na dobit, državni proračun godišnje gubi 70 do 80 milijuna kuna zbog nenaplaćenih poreza, tumači Hatić. A umjesto da većinu tog javnog novca Šume ulože u šumarske radove na transparentan i učinkovit način putem javne nabave na koji imaju jednako pravo svi koji ulažu novac i rad u šume, on služi za krpanje rupa u poslovanju državnog “gubitaša”.

>>Hrvatske šume ukradu nam dvije milijarde kuna godišnje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

EU
eurobanana
12:25 13.11.2011.

počelo je, skandali u Vodama, Hep-u, HŽ,u, HAC-u.... . . HRVATSKA je KOMPLETNO u SKANDALU . nezna se samo gdje NIJE u skandalu

Avatar ReTuRn Of ThE AlieN
ReTuRn Of ThE AlieN
11:44 13.11.2011.

Aha, počelo je, skandali u Vodama, Hep-u, HŽ,u, HAC-u.... školski primjer pripreme rasprodaje kroz medije i afere.

ME
metla
11:55 13.11.2011.

Zanat star ko i prostitucija.