Kolumna

Školama su nužni psiholozi jer će bez njih posljedice tragedije biti još teže

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Poreč: Prazan turistički grad zimi
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Sve više je školske djece u samoizolaciji zbog zaraze koronavirusom
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Poreč: Prazan turistički grad zimi
03.04.2023.
u 06:34
Krizni timovi svjedoče da su posljedice ovakvih tragičnih situacija dugoročne i za učenike i za nastavnike
Pogledaj originalni članak

Nema, nažalost, te psihološke krizne intervencije u sustavu odgoja i obrazovanja koja može od proživljene tragedije koju su doživjeli srednjoškolci Srednje škole Mate Balote iz Poreča i njihovi nastavnici vratiti njihova prijatelja i učenika koji je smrtno stradao na maturalcu u Pragu.

Nema tog nastavnika ni razrednika koji se može nositi s teretom boli i krivnje u tragedijama poput ove, naročito u trenutku kada iz inozemstva tu istu tragičnu vijest mora dojaviti roditeljima. A onda pred njih i stati. Nema tog roditelja koji može dočekati autobus s maturalnog putovanja a da u njemu ne dočeka vlastito dijete koje je otpravilo na isti taj put.

I tu staje i prestaje sva racionalnost, a ostaje tišina i pijetet prema nesretno stradalom učeniku, njegovim prijateljima, roditeljima i nastavnicima. Upravo njima trebat će sva raspoloživa pomoć kako bi mogli racionalizirati, smjestiti, a onda možda i prihvatiti tragediju kojoj su svjedočili. I dok će već od danas na raspolaganju porečkoj školi i svim njezinim učenicima biti tim za krizne intervencije Ministarstva obrazovanja, ta pomoć nije, niti će ikada u našim školama biti, psihoterapija, već preventivni postupak u cilju sprečavanja dugoročnih posljedica kriznog događaja na sudionike događaja i zajednicu.

Povijest ovakvih tragičnih situacija u radu kriznih timova, svjedoči da su posljedice tragedija ne samo trenutačne, već dugoročne, da zbog njih učenici koji su svjedočili tragediji osjećaju strah, imaju noćne more, glavobolje, grč u želucu, teškoće s disanjem, a s istim se tegobama bore i nastavnici. Stoga je ključno što prije i hitnije uključivanje psihologa u rad što većeg broja škola. Naročito onda kad je poznato da škole svaka za sebe i samostalno, a sukladno potrebama te vrstama i opsegu programa biraju kojeg stručnog suradnika će zaposliti.

Drugim riječima, prema važećim zakonskim regulativama i propisima svaka škola neovisno o broju učenika koji je pohađa obavezno mora imati zaposlenog jednog pedagoga, a škole same procjenjuju trebaju li sve ostale stručne suradnike, uključujući psihologe. Sada je u Srednjoj školi "Mate Balote" od stručnih suradnika zaposlena samo jedna psihologinja. Ona nije dovoljna. Kao što ni u 406 srednjih škola Hrvatske nisu dovoljna samo 239 zaposlena psihologa!

VIDEO Krizni timovi u školama: U prvom srednje učenici dižu ruku na sebe

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

BU
burza
07:33 03.04.2023.

Radite od djece bolesnike prije reda i prije je bilo slicnih slucajeva pa skole nisu imale psihologe i izrasli smo u normalne ljude sad su postali mimoze

KU
Kujttim
08:12 03.04.2023.

Ako se dijete sjedne na ogradu hotelskog balkona i nogama zakači i to još na 5. katu, onda je to ozbiljno kockanje sa životom. Ako je to dijete još konzumiralo alkohol, rizik od tragedije se povećava 5 puta. Djeci nisu potrebni psiholozi nego učitelji života koji će ih odgojiti da se ne igraju sa životom. Od sjedanja u vozilo s kolegom ili kolegicom koja je popila alkohol, do ovakvih stvari. Dakle samo dobri edukacijski programi koji će razviti sigurnosnu kulturu.

Avatar Carbonado
Carbonado
07:51 03.04.2023.

Tek će im nakon psihološke pomoći trebati psihološka pomoć.