Anketa

Skoro pola građana želi neisplatu plaće proglasiti kaznenim djelom

Foto: Željko Lukunić/Večernji list
Skoro pola građana želi neisplatu plaće proglasiti kaznenim djelom
05.11.2010.
u 12:05
U slučaju neisplate plaća i doprinosa tvrtku treba prijaviti i odmah pokrenuti stečaj, misli 44 posto ispitanika ankete portala MojPosao
Pogledaj originalni članak

U slučaju neisplate plaća i doprinosa tvrtku treba prijaviti i odmah pokrenuti stečaj, misli 44 posto ispitanika ankete portala MojPosao. Ovaj je odgovor u suprotnosti s praksom prema kojoj se zaposlenici teško odlučuju na takav korak, iako mogu, a oklijeva i država, koja je to čak i obvezna. Ispitanici smatraju da neisplata plaća treba biti kazneno djelo te da bi poslodavci, kada bi bilo više stečajeva, bili odgovorniji prema poslovanju tvrtke i zaposlenicima.

Nezadovoljni su i postupcima državnih institucija koje toleriraju višemjesečnu neisplatu plaća i tako neizravno potiču poslodavce da izbjegavaju obveze prema zaposlenima. Ispitanici podsjećaju i na praksu zapadnih zemalja u kojima poslodavci znaju do kada zaposlenima mogu isplaćivati plaću i podmirivati obaveze, a kada to više ne mogu "radniku uruče radnu knjižicu s posljednjom plaćom i nema zavaravanja". Zaključuju da oni koji nisu sposobni isplaćivati plaće ne trebaju imati tvrtku.

Gotovo trećina od ukupno 750 ispitanika (29 posto) smatra da u slučaju neisplate plaće treba kroz razgovor s poslodavcem provjeriti razloge i vidjeti postoji li rješenje. Smatraju da bi poslodavci trebali informirati zaposlene postoje li problemi u poslovanju i najaviti mogućnost neisplate plaća, kako bi zajednički pokušali pronaći rješenje. Poslodavac pritom treba biti iskren i jasno dati zaposlenima do znanja mogu li i kada očekivati isplatu zaostalih plaća, kako bi stekao njihovo povjerenje. Tek ako se dogovor ne ispoštuje i ako postane očito da poslodavac želi iskoristiti razumijevanje i strpljenje zaposlenih za ostvarivanje dobiti na njihov račun, treba prijaviti poslodavca, pokrenuti stečaj i potražiti novi posao.

Petina (22%) ispitanika smatra da treba odmah početi tražiti novi posao. Ti ispitanici drže da nema prevelike koristi od pokušaja razgovora s poslodavcem ili prijave nadležnim institucijama i pokretanja stečaja, jer je to u Hrvatskoj neizvjestan i dugotrajan postupak.

Samo pet posto anketiranih u slučaju neisplate plaće odmah bi dalo otkaz, ne čekajući da pronađu novi posao. Oni uglavnom smatraju da je bolje ne raditi ništa, nego za svoj rad ne biti plaćen. Također, takav potez bi, smatraju, prisilio poslodavce da razmisle prije nego se upuste u takvo što jer gube osposobljenog radnika i moraju razmišljati tko će popuniti njegovo upražnjeno mjesto. "Plaća je naknada za rad, a ne poslodavčeva dobra volja i pričuva za krpanje rupa u financijama firme", ističu ti ispitanici.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

PE
perfa
12:53 05.11.2010.

neko kaj nego kazneno djelo

TA
Takaros
13:31 05.11.2010.

kazneno djelo i to iz više razloga a) ne uplatom poreza i doprinosa nema novca u mirovinskom i zdravstvenom, što znači da nema za plaće u zdravstvu i ostalim državnim službama b) ne dobiješ plaću - nemaš čime platiti režije, osim iskapčanja, na gubitku je infrastruktura neke države (struja, plin, gorivo) c) nema plaće - nema hrane, znači ne kupuješ u maloprodajnim trgovinama krug potrošnje na kojem se bazira ekonomija modernog civiliziranog društva se prekida i dolazi do krize. isto se događa kada radnike slabo plaćaš, odnosno oni imaju manju plaću od stvarnih potreba. mnogi su se obogatili upravo na neisplati plaća i malim plaćama, ali su zapravo presjekli granu na kojoj sjede.

BU
Bune
22:24 05.11.2010.

Za cijelu EU je to kazneno djelo , samo za HDZ zločinačku zajednicu je to normalno i poželjno kako nebi jadni poslodavac morao prodati svoga BMW a.