Tek sada počinju pravi problemi u Bosni i Hercegovini: kako ustrojiti novu vlast čiji je krajnji odraz nakon općih izbora heterogen sastav “pobjednika” koji dolaze iz tri naroda, dva entiteta i deset županija? Po rezultatima vlast bi trebali krojiti SDP BiH kao predstavnik “građanske” opcije, koji ipak dominantno podržavaju bošnjački birači, isključivo srpski orijentirani Dodikov SNSD te HDZ BiH koji zagovara ustroj zasebne hrvatske federalne jedinice. Pred sličnim izazovima bili su pobjednici i nakon posljednjih izbora 2006. godine kada je uspostavljena državna vlada koja je najmanje uspjela napraviti otkako je uspostavljen mir u Daytonu 1995. godine.
Još četiri godine svađa?
Vrlo je složena procedura biranja državne vlade koja mora dobiti potrebnu većinu iz hrvatsko-bošnjačke Federacije, ali i Republike Srpske. U 42-članom Zastupničkom domu Parlamenta BiH iz Federacije se biraju 24, a iz Republike Srpske 14 zastupnika koji mogu blokirati donošenje svih zakona ako procijene da su na štetu srpskog naroda. Slično je i s Federacijom BiH gdje bi se zajedno mogla naći prilično komplicirana koalicija koja do sada nije zajedno dijelila vlast. Naime, SDP će partnere morati potražiti među izrazito nacionalno orijentiranim strankama, ili će pak ovu stranku skupina manje brojnih hrvatskih i bošnjačkih stranaka istisnuti iz vlasti unatoč dobrome rezultatu.
U deset županija, napose pet gdje su Hrvati dominantni, također će za sastavljanje vlasti trebati mnogo energije jer nitko neće imati apsolutnu većinu. Ovakav odnos snaga jamči da će tri razine vlasti u BiH – država, entiteti, županije – ili čak 14 raznih vlada i sljedeće četiri godine provesti u svađama, podjelama i opstrukcijama.
Pojednostaviti ustroj
Problem BiH ne može se otkloniti u stalnim treninzima demokracije koji se odvijaju svake dvije godine, bilo da je riječ o općinskim, predsjedničkim ili izborima za predstavnička tijela, ističu brojne nevladine organizacije i strane “think-tank” organizacije. Zbog toga se najavljuju ustavne promjene već sljedeće godine pod palicom SAD-a i EU. Kao jedan od uspješnih recepata međunarodna krizna skupina za korak naprijed predložila je da se prvo pojednostavi ustroj Federacije BiH smanjivanjem broja od deset županija. No, to bi u velikoj mjeri utjecalo na slabljenje položaja Hrvata i jačanje Bošnjaka koji sada mogu donositi najvažnije ekonomske i političke odluke nadglasavajući Hrvate. Posljednja brana marginalizacije Hrvatima su upravo županije. Ako se dogovore, mogu ojačati svoj položaj. U suprotnom sudbinu će im određivati brojniji Bošnjaci i Srbi.
Skoro sve stranke pobjednici jer će biti u jednoj od 14 vlada
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Smrznute ptice padale su s neba, drveće je pucalo od mraza, a stotine tisuća ljudi je umrlo: Nitko ne zna zašto
Čak su i mediteranske luke poput Marseillea bile okovane ledom. Drveće je pucalo od mraza, a crkvena zvona su se lomila. Seljaci su pronalazili svoje kokoši smrznute na granama gdje su spavale
Hitnjaci se dirljivom porukom oprostili od kolegice Mirele: 'Mnogi danas žive zbog tebe'
Iako će biti teško nadomjestiti prazninu u srcima njezinih kolega, ostaje zahvalnost za svaki trenutak proveden s njom: "Zahvalni smo što smo bili dio tvog života, a tebi Mirela hvala što si bila dio nas!"
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Smiješne države ..14 Vlada i sve stranke pobjednici a njihovi građani gubitnici.