Bez anestezije

Gotovo trećina žena zahvate u bolnicama otrpjela 'na živo'

Foto: Thinkstock
Gotovo trećina žena zahvate u bolnicama otrpjela 'na živo'
26.11.2018.
u 12:43
Također, 17 posto žena osobno poznaje najmanje jednu ili više bliskih osoba za koje znaju da su imale iskustvo ginekološkog zahvata bez primjene sredstva koje umrtvljuje mjesto na kojemu se radi zahvat kako ne bi osjetile bol
Pogledaj originalni članak

Gotovo trećina žena kojima su u bolnicama radili kiretažu nakon pobačaja, punkciju, biopsiju ili su im šivali međicu nakon poroda, točnije njih 32 posto, taj su zahvat otrpjele "na živo", odnosno bez obezboljavanja mjesta zahvata. Dodatno, 17 posto žena osobno poznaje najmanje jednu ili više bliskih osoba za koje znaju da su imale iskustvo ginekološkog zahvata bez primjene sredstva koje umrtvljuje mjesto na kojemu se radi zahvat kako ne bi osjetile bol.

Još 11 posto muškaraca osobno poznaje najmanje jednu ili više bliskih ženskih osoba za koje znaju da su imale takvo iskustvo ginekološkog zahvata. To su rezultati istraživanja koje je Ipsos na 968 ispitanica i ispitanika proveo za udrugu Roda nakon akcije "Prekinimo šutnju" o tome koliko je žena u Hrvatskoj imalo iskustva s ginekološkim zahvatima kao što su kiretaže nakon pobačaja, punkcije jajnih stanica, biopsije te šivanje međice nakon poroda, a koji su izvođeni bez anestetika.

Oko 29 posto ispitanica imalo je takvo iskustvo. U Rodi nisu dobili podatke od nadležnih institucija o učestalosti korištenja anestezije pri takvim zahvatima jer je praksa i dokumentacija u zdravstvenim ustanovama neujednačena. Također, uvid u broj i učestalost neprimjereno bolnih zahvata nad ženama ne može se dobiti niti iz pritužbi žena podnesenih službenim putem nadležnim institucijama, jer mali broj ili nepostojanje takvih pritužbi ne znači da slučajeva nema.

– Ovi rezultati potvrđuju nam da su razmjeri ovog problema golemi i da velik broj žena u Hrvatskoj ima iskustvo s bolnim ginekološkim zahvatom koji je rađen “na živo”. Stoga zahtijevamo još jednom od premijera da pokrene postupak izrade Akcijskoga plana za zdravlje žena, u čiju izradu bili bi uključeni svi važni dionici, od predstavnika struka koje skrbe o ženskom zdravlju do stručnjaka za ljudska prava, ali i najvažnijih – predstavnica pacijentica. Apeliramo na Ministarstvo zdravstva da ne umanjuje vrijednost i autentičnost iznesenih iskustava žena i ovih rezultata istraživanja, već da ih žurno iskoriste za sustavno rješavanje problema zdravstvene skrbi žena – poručuju Ivana Zanze i Branka Mrzić Jagatić uime udruge Roda.

Pogledajte video: Zastupnica u Saboru šokirala osobnim priznanjem

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TT
TTjac
16:57 26.11.2018.

Tako i treba, vi nemate pojima kaj je moderna medicina. Kujundžija će vam objasniti, a vi ćete ga voljeti.