MAX! donosi

Slava Peleu! U muzeju živućeg čovjeka

Foto: Bruno Blumenschein
Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Foto: Bruno Blumenschein
Foto: Bruno Blumenschein
Foto: Bruno Blumenschein
22.06.2014.
u 16:00
Peleov muzej sklepan je za SP, a pravo uređivanje slijedi tek kada se završi spektakl
Pogledaj originalni članak

Trnci, oduševljenje i poštovanje. Ostanu ti osjećaji još dugo nakon posjeta dvama nogometnim muzejima u Brazilu. Mnogi će reći i da je sama Maracana u Rio de Janeiru muzej. Ali, ono što se može doživjeti u Muzeju nogometa u Sao Paulu i Muzeju Pelea u Santosu dostojno je značaja Brazila u svjetskom nogometu.

– Dobro došli u nogometni Louvre! Ovdje ćete osjetiti što je nogomet za Brazilce. Zašto je cijela država plakala 1950. i zašto Pele nije morao nositi putovnicu kamo god putovao – rekao nam je 24-godišnji Andre u pjesničkom tonu pregledavajući ulaznice u Muzeju nogometa.

Smješten na gradskom stadionu, gdje je prije izgradnje Itaquere (stadion na kojem je Hrvatska otvorila Svjetsko prvenstvo, op. a.) igrao Corinthians, Muzej nogometa od prve izložbe o povijesti svjetskih prvenstava do fan shopa, prikazuje brazilski nogomet. Jedan od ključnih trenutaka dogodio se početkom 20. stoljeća (1905. godine), kada su tamnoputi igrači dobili pravo igranja u najjačim brazilskim klubovima.

Inače, Brazil je posljednja država u kojoj je okončano robovlasništvo, i to ne tako daleke 1888. Kakva bi povijest nogometa bila da Kralj, Pele, nije mogao igrati za Santos ili brazilsku reprezentaciju?

Foto: Bruno Blumenschein

Nakon što vidite najljepše i najvažnije golove u povijesti brazilskog nogometa, osjetit ćete energiju tribina u sobi u kojoj ne čujete vlastite misli od snage navijanja Brazilaca. U zasebnim kabinama odabirete zvukove radijskih prijenosa najvećih utakmica klupskih prvenstava u Brazilu i reprezentacije. Najpoznatiji povik komentatora “Tetra!!!!” (četvrti naslov prvaka svijeta, op. a.) još jednom naježi kožu po cijelom tijelu dok gledate kako je Baggio promašio posljednji jedanaesterac u finalu SP-a 1994.

Međugorac bolji od Pelea

Fantastičan je i prikaz života nogometnih sudaca iz kuta njihovih majki. Od plača majke čijeg su sina navijači naganjali po najmanjim terenima Brazila do ponosa one čiji je sin sudio finale Mundijala. Nema, naravno, zapisa majke japanskog suca, ali svaki Brazilac koji nas je susreo u muzeju čuvši da smo iz Hrvatske, nije propustio reći: “Croata? Joga bonito! Great team!”.

Identičnu reakciju dobili smo i u Santosu, kamo smo došli dan nakon otvaranja Peleova muzeja. Muzeja za živućeg čovjeka. Samo u Brazilu... Ulaznice smo trebali dobiti po višoj cijeni, ipak se mora zaraditi na strancima. Ali kad smo rekli Hrvatska, dobili smo ulaznice ispod cijene. I osmijeh. Uvijek osmijeh. Ako ne znaju engleski, Brazilci će objasniti rukama, na talijanskom i na malo španjolskog.

Svugdje osim u Guaruji, gradu u kojemu je smještena reprezentacija BiH. Na plaži smo odmah dobili capirinhu i “Kako si?”. Ćevapa ni za lijek, kao ni organizacije u Peleovu muzeju. Vidjelo se da je sve “sklepano” za otvorenje, a sada slijedi pravo uređivanje. Sve je interaktivno, vidi se da su kreativci išli na posljednji krik tehnologije. Tako možete driblati poput Pelea i usporediti svoju brzinu s Peleovim slalomima. Isto tako u sprintu i snazi udarca. S ponosom možemo ustvrditi da Hrvatska ima prvog posjetitelja koji je bio brži od Pelea i u sprintu i u driblingu. Hrvoje Vasilj, svaka čast!

– Odlično je bilo vidjeti šok u očima i poštovanje zaposlenika muzeja koji mi je postavio loptu za dribling. Isti onaj pogled poštovanja kao nakon poraza na otvaranju kada su nam svi stisnuli ruku i rekli da smo pravi. I momčad i navijači – rekao je 34-godišnji Hrvoje iz Zagreba, podrijetlom iz Međugorja.

Nismo morali dugo čekati da nam priđe brazilska TV ekipa i pita kako nam se čini muzej.

Reagan mu je rekao 'Ja sam Ronald, a tebe svi znaju...'

U Muzeju nogometa u Sao Paulu, u sklopu interaktivne projekcije, možete tehnicirati zajedno s Neymarom i okušati se u pucanju jedanaesterca. Nije nam se “skratila” noga, “panenkom” smo riješili brazilskog vratara. O svim nogometnim vrlinama i potezima poput “panenke”, loba i škarica učite od najvećih, Socratesa i Garrinche.

Neymar prvi prihvaćen

Kada vidite kakav je frajer Pele bio već sa 17 godina, ne čudi što ga je predsjednik SAD-a, Ronald Reagan pri upoznavanju pozdravio riječima: “Ja sam Ronald Reagan, predsjednik SAD-a. Ti se ne moraš predstavljati. Svi znaju da si ti Pele!”.

Od prvog dresa i lopte, preko torbe Santosa s kojom je putovao, pa do naslova prvaka svijeta s Brazilom i Santosom. Pele je apsolutni kralj, a veličinu broja 10 dokazuje da je u posljednjih 15-ak godina samo Neymar Jr. dobio potporu svih Brazilaca da nosi taj sveti broj.

U Muzeju nogometa, punom hologramskih prikaza brazilskih legendi, shvatite koliko su Brazilci ludi za nogometom. Na puno više razina od Hrvata. Brazilci žive nogomet. Punim plućima. I poštuju legende. Možda i to možemo naučiti od njih. I zatim uživati u nogometu. Kao što uživaju i u favelama i na Itaqueri.

>> Kako je Pele učinio Hrvate poznatima

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.