O slučaju bankrota grada Slavonskoga Broda u srijedu će odlučivati sudsko vijeće Vrhovnog suda. No odluka se neće znati odmah jer presuda mora proći sudsku evidenciju prije objavljivanja, a to potraje barem nekoliko dana. Ipak, moguće je da odluka bude objavljena prije 27. listopada za kada je određena prva dražba gradskoga zemljišta kako bi se namirio dug koji je Ferijalni savez Slavonskog Broda priznao tvrtki Novogradnja, iz tog slavonskoga grada.
Prijevara u igri
Vrhovni će sud odlučivati nakon što je Grad Sl. Brod izgubio sve druge sporove, i to zato što je Državno odvjetništvo RH zatražilo zaštitu zakonitosti u ovom slučaju. DORH, naime, tvrdi da Novogradnja, sada privatna tvrtka, u trenutku privatizacije na popisu imovine uopće nije imala potraživanje prema Gradu!
Na popisu imovine Novogradnje, koja je u trenutku privatizacije procijenjena na oko tri milijuna tadašnjih njemačkih maraka, nije bilo potraživanja koje bi znatno povećalo vrijednost tvrtke, jer je iznosilo 1,12 milijuna maraka. To znači da Novogradnja, tvrdi DORH, nema prava na potraživanja od Slavonskog Broda.
No ako Vrhovni sud i odluči da je Državno odvjetništvo u pravu kad traži zaštitu zakonitosti, Grad će ipak ostati dužan golem novac, ali ne Novogradnji, već Hrvatskom fondu za privatizaciju. No tada postoji mogućnost da Fond, odnosno država, ne sjedne na imovinu toga slavonskoga grada nego da oprosti barem dio duga ili goleme kamate. O odluci Vrhovnog suda ovisi, dakle, sudbina Broda i vrijednog zemljišta koje se, tvrdi gradonačelnik Mirko Duspara, prodaje na dražbi ispod cijene.
Manipulacije novcem
Međutim, zanimljivo je i vidjeti tko zapravo stoji iza tvrtke Novogradnja iz Slavonskog Broda. Prema tvrdnji gradonačelnika Duspare, Ivan Dragičević, brat bivšega direktora Ine, osoba je koja odlučuje o svemu oko te slavonskobrodske tvrtke, koja nema veze sa zagrebačkom Novogradnjom. No Novogradnjom se 2003. godine bavila i Državna revizija, češljajući pretvorbu i privatizaciju te tvrtke. Otkrivene su tada, još 2003. godine, čak dvije krupne stvari.
Prvo, pošto je Ivan Dragičević s još petoricom postao većinski vlasnik, prodano je zemljište koje nije bilo na popisu imovine Novogradnje u trenutku privatizacije, a tvrtka, odnosno njezin vlasnik za to je zemljište dobio 550 tisuća kuna. Revizori su otkrili i da je poduzeće kreditiralo novoga vlasnika sa 24.287 DEM za plaćanje dijela prvog obroka kupoprodajne cijene! Što su na nalaze revizije odgovorili iz Novogradnje?
Da su na spornoj čestici zemlje bili “vrtovi i grabe u čiju su sanaciju oni puno uložili”, a da je dug za prvu ratu plaćanja tvrtke prebijen jer su Dragičevići platili unaprijed za radove na svojoj kući pa se tvrtka njihovim novcem koristila 10 mjeseci... Kad im revizija prigovara i zbog neispunjenih obećanja u privatizaciji, jer je broj zaposlenih smanjen sa 283 na 59, a tvrtka stalno na rubu propasti, iz Novogradnje odgovaraju kako su u teškoće dospjeli zbog toga jer Grad Sl. Brod ne plaća svoj dug!
Zamršeni putovi vlasništva
Revizija otkriva i zanimljive putove vlasništva Novogradnje. Naime, Ivan Dragičević, dugogodišnji direktor Novogradnje, nije platio drugu ratu Fondu za privatizaciju za kupnju dionica, pa je Fond raskinuo ugovor.
Tada je vlada Novogradnju prebacila u državnu tvrtku Hrvatske vode, a ove su 56 posto tvrtke za 1,4 milijuna kuna prodale splitskoj tvrtki Fin-trade, koja je za istu cijenu prodala te dionice Brodskoj Posavini d. d. Dakle, država daje Hrvatskim vodama, one prodaju splitskoj tvrtki, a ta tvrtka za potpuno istu cijenu – bez kune zarade – prodaje Novogradnju “Brodskoj Posavini” d. d. Brodska Posavina, pak, kaže direktor Pero Ćosić, inače lokalni hadezeovac, Novogradnju prodaje također slavonskobrodskoj tvrtki Visokogradnji čiji je jedini osnivač neki Marko Ferić.
Je li Marko Ferić onda novi vlasnik Novogradnje i onaj tko utjeruje dug i uspijeva u ekspresnim rokovima dobiti presude? Odvjetnik koji zastupa Novogradnju, Željko Švedl, kaže da ne zna tko je vlasnik tvrtke koju zastupa, tvrdi da za Ferića nije čuo i upućuje samo na Ivana Dragičevića.
Gradonačelnik Duspara kaže kako Ferić za sve pita Dragičevića, pa je i uvjeren da je on pravi vlasnik. Zanimljiva zavrzlama u kojoj bi račun, čini se, mogli platiti građani Slavonskog Broda...
Hadezeovac Ćosić protiv HSP-ova gradonačelnika
Kako je gradonačelnik Duspara javno spominjao i ulogu vlasnika Brodske Posavine Pere Ćosića kao vlasnika tvrtke koja Grad Sl. Brod tjera u stečaj, Ćosić najavljuje da će se oglasiti konferencijom za novinare. Demantirat će, kaže, Mirka Dusparu. Ćosić je, inače, vijećnik HDZ-a u Gradskom vijeću Slavonskog Broda, bio je svojedobno i kandidat HDZ-a za gradonačelnika te je politički protivnik HSP-ova gradonačelnika.
Ćosić tvrdi da nije pokrenuo postupke protiv Grada. No Ćosićeva je tvrtka bila suvlasnik Novogradnje 2003. godine kad je pretvorbu kontrolirala revizija. Duspara je, pak, već najavio štrajk glađu ako doista bude dražbe, a pozvao je i sugrađane da mu se pridruže u gladovanju.
Slavonski Brod i ne zna kome je dužan
Hrvatska doživjela debakl, teško smo poraženi od BiH u ključnoj utakmici za odlazak na EP
Hrvatskoj je bilo bitno da ne izgubi s više od 13 razlike budući da je u prvoj utakmici slavila 89:76, no u tome nije uspjela.
BiH tvrtka gradi brzu cestu kroz Hrvatsku, ovo je strateška dionica, evo kad će biti završetak radova
Završetak cjelokupne prometnice s hrvatske strane značit će i da će novi most Gradiška u svojem punom kapacitetu moći doprinositi podizanju razine prometne povezanosti Bosne i Hercegovine i Hrvatske
Ana Brdarić Boljat: Bili smo uvjereni da ćemo jesti za relativno male novce. No prevarili smo se
Novarka i voditeljica informativne emisije RTL Danas podijelila je s nama dojmove s putovanja u Makedoniju, otkrila nam je što ju je sve ugodno iznenadilo i što nije očekivala
Vikendima čak 62,3% 13-godišnjaka više od tri sata dnevno radi aktivnosti koja može uzrokovati niz problema
S ovim neugodnim problemom susrela se trećina muškaraca u svijetu, a ignoriranje dovodi do ozbiljnih problema
Sve osobe ( bez izuzetaka) koji se pominju u gornjem teekstu treba pod hitno strpati u ćelije i to doživotno.