Brodsko-posavski dio Hrvatske oduvijek je bio hrvatski graničarski kraj. Upoznati njegova čovjeka, baštinu, kulturu i tradiciju, znači upoznati i široko slavonsko srce gostoljubivosti.
Priča o jelima Slavonije puna je osobitosti. Počinje s kulenom, ili kulinom, koji se, pripremljen od najboljeg svinjskog mesa, više od pola godine suši i zri da bi kao osobita delicija, sam ili u pratnji domaćih čvaraka i slanine, došao na stol domaćina. Osobit je i običaj pripreme jela na otvorenoj vatri pečenjem (ribe, uglavnom šarana) ili pak u jednom loncu, kako majstori domaće kuhinje i dan-danas ovdje pripremaju kultni riblji paprikaš – fiš ili pak čobanac...
Djelić je to bogate trpeze tradicijskih jela što plijene svojim osebujnim okusima i mirisima, oduševljavaju umijećem i jednostavnošću pripreme. Sljubljena s elegancijom i lepršavim finim aromama vrhunskih vina ovdašnjih vinogorja, svako blagovanje čine istinskim užitkom.
Kvalitetna vina, povoljna klima i tradicija koja traje već drugo tisućljeće stvorili su uvjete za uzgoj kvalitetnih sorti grožđa i njihovu preradu u vrhunska vina. Iskustvo i znanje vinara nadograđuje se na naporni trud vinogradara i rezultira vinima koja ponosno konkuriraju bilo kojem poznatom vinskom području. graševina, rizling, chardonnay, frankovka... samo su neka od tipičnih vina.
Prevladavaju mala obiteljska gospodarstva koja ulažu veliki trud, ljubav, pažnju i znanje preneseno s generacije na generaciju, trudeći se njegovati tradiciju proizvodnje vina u ovoj županiji. Krenite sa zapada, od Cernika i Nove Gradiške cestom koja vodi podno niskih slavonskih polja i povremeno, prateći putokaze, skrenite u brda, među vinograde. Nemojte nikako preskočiti ni vinare na cesti iznad Brodskog Stupnika.
Pronaći ćete ondje male vinske podrume u kojima će vam ljubazni domaćini s ponosom prezentirati svoja vina.
>> Park prirode Papuk