Zadnjih dana stari je kontinent bio izložen visokim temperaturama za dio godine, to sinoptička situacija iz sata u sat značajno se mijenja. Jaka ciklona nalazi se središtem daleko nad Sjevernim morem, no njen frontalni sustav sve više napreduje prema istoku i juga kontinenta, te se proteže od baltičkih zemalja, preko srednje Europe i Alpa, sve do Španjolske i Portugala, piše Crometeo.hr. Iza ove hladne fronte sa sjeverozapada prodire osjetno hladniji zrak. primjerice, u Španjolskoj su temperature zraka tijekom subote dosezale vrlo vrućih +35 Celzijevih stupnjeva, a tijekom nedjelje pale su za više od 15°C.
Promjena vremena neće zaobići ni naše područje! Ona će biti i intenzivna i dugotrajna, te će za neko vrijeme otpuhati natprosječnu toplinu s našega područja. Nakon što je u subotu Dalmacija bila najtopliji dio zemlje, s temperaturama do 28°C, danas je to Slavonija, osobito njen istočno dio.
Frontalno sustav spomenute ciklone u popodnevnim satima nalazi se točno iznad Alpa, te se do večeri očekuje njegovo premještanje nad sjevernu Italiju gdje će se formirati sekundarni ciklonalni centar. Radi se o novoj cikloni koju je Crometeo tim nazvao Donat. Već u noći na ponedjeljak centar ove ciklone premjestit će se nad sjeverni Jadran, donoseći lokalne pljuskove, a ponegdje i jače grmljavinsko nevrijeme sjevernoj Italiji, dijelu Slovenije, ali i najzapadnijeg dijela Hrvatske.
ESTOFEX je crveno upozorenje (drugi stupanj) izdao za područje sjeverne Italije i malog dijela Slovenije i Istre. U obrazloženju upozorenja navode da je na tom području, a osobito u dolini rijeke Po, moguća snažna tuča, vrlo snažni udari vjetra, obilne oborine, pa čak i pojava tornada/pijavica. Sjeverni Jadran i unutrašnjosti Hrvatske obilježeni su nižim, prvi stupnjem upozorenja u kojem se navodi mogućnost tuče, jačih udara vjetra te manja mogućnost tornada/pijavica i obilnih oborina.
MeteoAlarm je upozorenja nešto drugačije raspodijelio. Narančasti stupanj upozorenja izdan je za veći dio Slovenije i Italije, većinom zbog mogućnost grmljavinskog nevremena, a žuti stupanj je izdan za cijelu Hrvatsku osim za Dalmaciju. Žuto upozorenje se odnosi na grmljavinu i udare vjetra.
Ponedjeljak
U noći na ponedjeljak gotovo posvuda u unutrašnjosti kiša ili pljuskovi s grmljavinom, u središnjoj i gorskoj Hrvatskoj ponegdje i obilniji. Manje oborina u Slavoniji. Tijekom ponedjeljka dosta oblaka, ali su moguća i kraća sunčana razdoblja. Mjestimice kiša ili pljusak, ali će biti i dosta suhog vremena. Vjetar većinom slab. Jutarnja temperatura zraka od 7 do 12, a najviša dnevna dosta niža nego za vikend i u većini će krajeva biti od 15 do 19 Celzijevih stupnjeva, u gorju i malo niža.
U ponedjeljak na Jadranu djelomično sunčano s promjenjivom naoblakom. U noći će ponegdje biti grmljavinskih pljuskova. Iako će se danju u većini krajeva zadržati suho, osobito je kasno navečer ponegdje moguća kiša. U Dalmaciji će puhati jugo i jugozapadnjak, navečer levant. Na sjevernom Jadranu će vjetar će više puta mijenjati smjer, pa će biti i bure i juga. Jutarnje temperature bez veće promjene, najviše dnevne većinom od 19 do 24°C.
Utorak
U utorak će na kopnu biti pretežno oblačno, povremeno s kišom ili pljuskovima. Puhat će umjeren i jak sjeverni i sjeverozapadni vjetar. Temperatura zraka većinom između 10 i 15 Celzijevih stupnjeva.
U utorak će na Jadranu biti više oblaka u odnosu na prethodne dane, ali će i dalje biti sunčanih razdoblja, osobito u Dalmaciji. Povremeno će biti kiše ili pljuskova, uglavnom navečer. U Dalmaciji će puhati jugo, a na sjevernom Jadranu će zapuhati bura u drugom dijelu dana i prema večeri će se širiti na dio Dalmacije. U Dalmaciji temperature bez veće promjene, na sjevernom Jadranu malo niže.
Srijeda, Četvrtak, Petak
Ciklona će se sredinom tjedna premjestiti svojim centrom nad istok balkanskog poluotoka, a sa zapada će jačati anticiklona. Zbog toga će izobare nad našim područjem biti vrlo zgusnute, što znači da nas očekuju tri vrlo vjetrovita i hladna dana s obzirom na dio godine. Bit će vrlo promjenjivo, povremeno uz kišu i pljuskove, ali će glavno obilježje vremena biti vjetar. Na Jadranu bura i tramontana, a u unutrašnjosti sjeverac i sjeverozapadnjak imat će česte olujne udare, ponegdje i orkanske udare preko 120 km/h. Ovo osobito treba upozoriti zbog poljoprivrednika da na vrijeme zaštite kulture koje su podložne šteti od vjetra. Uz kišu i sjeverne vjetrove temperature će osjetno pasti, pa bi u petak čak i najviše dnevne vrijednosti temperature zraka u unutrašnjosti zemlje mogle biti jednoznamenkaste. U najvišem gorju past će snijeg, drugi put ovoga svibnja. U petak bi se u dijelovina unutrašnjosti zemlje snježna granica mogla spustiti dosta nisko za dio godine. Tek u nedjelju možemo se nadati slabljenju vjetra i laganom porastu temperature zraka!
Boljei hladnije nego ovako vruce kao danas.