Uzbuna u Londonu i Berlinu

Sloboda kretanja preživjet će

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Sloboda kretanja preživjet će
06.01.2014.
u 16:43
Britanska vlada želi ograničiti njihov dolazak i otežati im pristup socijalnoj pomoći
Pogledaj originalni članak

Strah od bugarskih i rumunjskih doseljenika obuzeo je medije i političare u Velikoj Britaniji i Njemačkoj. Prošlo je sedam godina od ulaska Bugarske i Rumunjske u EU i bogate sjevernoeuropske zemlje iskoristile su maksimalno prijelazno razdoblje tijekom kojeg su mogle ograničiti punu slobodu kretanja radnika iz tih dviju zemalja. Od 1. siječnja 2014. Rumunji i Bugari uživaju ista prava pri zapošljavanju kao i, primjerice, Francuzi. Britanska vlada, kojom dominiraju konzervativci, traži način da ograniči njihov dolazak i da im oteža pristup socijalnoj pomoći. U Njemačkoj je bavarska demokršćanska stranka CSU također zatražila da se uvedu nove mjere koje bi spriječile dolazak građana iz najsiromašnijih zemalja EU u potrazi za naknadama.

Socijaldemokrati iz nove njemačke koalicije stali su, međutim, u obranu slobode kretanja radnika kao jedne od ključnih vrednota europskih integracija. Očito je da migracije radnika unutar EU postaju vruće političko pitanje u zemljama koje u vrijeme recesije žele bolje štititi svoje javne fondove. Ponegdje će se histerija nastaviti, no najveće su šanse da će sloboda kretanja radnika ostati kakva je i dosad bila. U praksi će neke zemlje pokušati otežavati život radnicima iz najsiromašnijih zemalja EU, ali propisi će ostati isti. Radnici mogu raditi bilo gdje u EU, no ne mogu li dugoročno naći posao moraju se vratiti u svoju domovinu.

Rigoroznija definicija slobode kretanja radnika

U manje vjerojatnom, 20-postotnom scenariju, želja britanskih ili njemačkih građana i političara za redefiniranjem propisa o slobodnom kretanju radnika u EU bit će toliko snažna da će se propisi ipak mijenjati. To znači da se mora mijenjati Ugovor Europske unije, što je dugotrajan i kompliciran proces koji sa sobom nosi i neizvjesnu proceduru ratifikacije na referendumima. No ako se najveće zemlje slože da krenu u tom smjeru, to će se i dogoditi. Krene li se u promjene, sloboda kretanja radnika neće biti potpuno ukinuta, ali bi mogla biti puno strože definirana.

Primat će godišnje samo 75 tisuća radnika iz država EU

Iako postoje i takve ideje, vrlo je mala vjerojatnost da EU dopusti najbogatijim državama da uvedu godišnje kvote za radnike iz drugih država EU. Iz britanske vlade je procurio prijedlog da se odredi kvota od 75 tisuća radnika, što je upola manje od godišnjeg broja radnika iz svih drugih država EU koji sada dolaze raditi u Britaniju.

>> Za novu austrijsku vladu migracija važno područje djelovanja

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar DonLon
DonLon
17:54 06.01.2014.

"Uzbuna u Londonu i Berlinu" ??? Interesantno kako nitko nije primijetio. Jeli isto stanje i u Berlinu?

Avatar Franky..Stone
Franky..Stone
17:44 06.01.2014.

Nema više granica , i svi mi imamo ista prava kao građani eu , ili .

Avatar onaj koji uskoro dolazi
onaj koji uskoro dolazi
18:01 06.01.2014.

a Vase smece od Proizvoda prodajete tamo,ehehhehehe doslo vrime NAPLATE...